SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Zwiększanie ciężaru FBW

Ustaliłem sobie zwiększanie ciężaru o 5 kg co 3 tyg: 1 tydzień 10 p 2 tydzień 12 p 3 tydzień 14p 4 tydzień +5kg i od nowa 10p i znowu tak samo Ciężar dokładam w każdym ćwiczeniu: wyciskanie sztangi na ławce, ściganie drążka, wyciskanie żołnierskie, przysiady ze sztangą, martwy ciąg itd jak to w fbw każda partia ciała po 4/3 serie z przerwami od 1-1,5 minuty między powtórzeniami ( trener powiedział mi żeby robić od 12-15 powtórzeń, ciężar wynoszący 60% siły ). Po każdym treningu czuje się spełniony oraz dorzucam 30 minut cardio , czy to wszystko ma sens ?

Zycho 22 October 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Ogólnie sens to ma, bo tak naprawdę kluczem do hipertrofii, jeśli chodzi o trening, jest progresja. Nie jestem natomiast do końca zwolennikiem jej planowania z góry.

Skoro będziesz mógł dorzucać co tydzień po 5 kg, oznacza to, że pierwsze tygodnie będziesz wykonywał z dużym zapasem, co do hipertrofii się nie przyczyni. A co natomiast w momencie, kiedy nie uda Ci się dodać tych 5kg? Co ja bym proponował? Zacznij treningi ustawiając sobie ciężar tylko z lekkim zapasem siłowym i dalej - jeśli czujesz że się uda - dodaj 5 kg, jeśli mniej, to 2,5 kg.

Jeśli czujesz, że nie uda się dołożyć w ogóle ciężaru bez złamania techniki - spróbuj dodać jedno czy dwa powtórzenia. Jeśli i z powtórzeniami będzie problem - spróbuj zrobić dłuższy ruch, poprzez wydłużenie fazy negatywnej. Zwiększenie TUT (time under tension = czas pod napięciem) to także progres. Może się też zdarzyć, że nie dasz rady w żaden sposób danego tygodnia zaprogresować. W takim wypadku powtórz serię i spróbuj coś dołożyć za tydzień.

W każdym razie - co tydzień wykonuj serie bliskie załamania mięśniowego i staraj się w jakiś sposób progresować. Więcej o progresji przeczytasz w naszych artykułach.

Polecamy również: Czy progresja w treningu siłowym jest niezbędna? Czym jest periodyzacja?

Polecamy również: Progresja treningowa - klucz do rozwoju muskulatury

Przemek Górynowicz Zawodnik IFBB 24 October 2021
0

Dzięki wielkie, bardzo pomogłeś

Anonim 25 October 2021