SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wzrost a siłownia

Czy od siłowni przestanę rosnąć ? Mam 16 lat ,178 wzrostu i ważę 70 kg i chciałbym zacząć przygodę z siłownią, lecz obawiam się że przestanę rosnąć. Na jednej stronie piszą że przestaję się rosnąć, na drugiej piszą że to nie ma wpływu. Jak to w końcu jest?

deZi2004 27 November 2020
Ekspert odpowiada

Witaj.

Wiek 16 lat jest znakomitym momentem na to, aby zacząć pracować ze sylwetką i jej wyglądem. Mężczyźni rosną do około 21 roku życia, więc jak najbardziej jest jeszcze szansa, żeby poszło jeszcze kilka cm. Zdecydowanie nie należy się przejmować popularnymi mitami, jakoby trening siłowy negatywnie wpływał na nasz wzrost. Istotne jest jednak to, aby wszystkie ćwiczenia dobierać odpowiednio pod swoje możliwości i wykonywać je poprawnie technicznie. Tutaj w młodym wieku i przy braku doświadczenia można zrobić sobie krzywdę. 

Polecam zapoznać się z moim artykułem na potreningu.pl gdzie opisałem interesujące Cię zagadnienie
https://potreningu.pl/articles/5230/trening-silowy-a-wzrost

Zamiast przejmować się tym, czy siłownia jest w stanie zahamować wzrost od początku zadbaj o to, aby odpowiednio ćwiczyć i wykonywać wszystkie ruchy prawidłowo. O ile nie ma ryzyka, aby trening spowolnił Twój wzrost, mało tego, aktywność fizyczna będzie go pobudzała, tak niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń może po prostu zrobić Ci krzywdę. Warto wtedy od początku swojej przygody zainwestować nieco pieniędzy w pomoc trenera, który pokaże nam, jak prawidłowo ćwiczyć na siłowni, aby trening pozwalał nam dalej się rozwijać, a nie zagrażać naszej sylwetce.

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 27 November 2020
0