SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wysoki poziom cholesterolu całkowitego - co robić?

Witam. Mam 25 lat, 175cm, 82kg, moje wyniki: cholesterol calkowity - 315, hdl - 39, ldl - 240, trójglicerydy - 356. Nie mam problemu z tarczyca, ale ostatnie kilka lat przesiedziałem na fotelu - aktywność już włączyłem, lekarze od razu wyskakują z tabletkami do końca życia ale wierze ze mi pomożecie, co powinienem jeść i suplementowac żeby to zrzucić? Na codzień jem zwykle kurczaka smażonego na małej ilości oliwy, dość mało warzyw, płatki owsiane, serki wiejskie, ryz basmati.

Marcin 07 kwietnia 2022
Ekspert odpowiada

Rzeczywiście przedstawione przez Ciebie wyniki wyglądają nieciekawie. Szczególnie niepokojące są bardzo wysokie przekroczenia norm cholesterolu całkowitego, złej frakcji cholesterolu LDL i trójglicerydów, przy jednocześnie frakcji dobrego cholesterolu HDL lekko poniżej dolnego zakresu normy. 

Oczywiście nie jesteśmy tutaj w stanie, w tej formule odpowiedzi na pytania użytkowników, stworzyć jakiejś indywidualnie dedykowanej dla Ciebie diety. Jeżeli na takiej diecie Ci zależy, proponuje skontaktować się z jakimś ośrodkiem wyspecjalizowanym w tej problematyce. Wchodzą tutaj w grę również kwestie formalne, albowiem jest to już zakres dietetyki medycznej, w której kompetencje nie podejmuję się wchodzić. Oczywiście przykłady diet obniżających poziom cholesterolu znajdziesz też bez problemu w Internecie.

Powiem może tyle, że tak niekorzystny obraz wyników wskazuje na to, że możesz być zagrożony wysokim ryzykiem rozwoju miażdżycy tętnic. Oczywiście istnieje wiele składników pokarmowych albo spożywanych z codzienną dietą, albo oferowanych przez rynek w formie suplementów diety, które sprzyjają obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi i zapobiegają rozwojowi miażdżycy. Szerzej większość tego typu składników pokarmowych, które warto włączać do codziennej diety w przypadku złych wyników cholesterolu, omówiłem w tym artykule:

Polecamy również: Miażdżyca tętnic - poznaj przyczyny i objawy

Niemniej chciałbym zaznaczyć, że Twój przypadek wymaga konsultacji z lekarzem. Często bowiem jest tak, że sama dieta i suplementacja mogą być niewystarczające - i wtedy trzeba skorzystać z leków przeciwcholesterolowych. I wcale nie jest tak, że leki te trzeba brać już do końca życia. Równolegle z farmakoterapią można włączać ruch i dietę, a potem, pod okiem lekarza, obniżać stopniowo dawkę leku, przechodząc na odpowiednią suplementację.  

     

Sławomir Ambroziak Farmakolog 08 kwietnia 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.