SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wyciskanie na ławce na klatkę w wieku 13 lat

Witam Mam 13 lat, 173,5cm wzrostu i ważę 68kg. Ćwiczę z planem i rozpiską od 4,5 miesiąca. Jeżeli chodzi o klatkę to mój plan wygląda następująco: pompki klasyczne, wyciskanie hantli, wyciskanie hantli na skosie, wznosy hantli nad obręcz barkową znajdującą się po drugiej stronie (nie znam nazwy tego ćwiczenia),wyciskanie sztangi, pompki z nogami na podwyższeniu oraz pompki szeroko. Ostatnio sprawdzałem swój maks. Wyszło mi 7x59kg na klatę. Czy jak na mój staż to dobry wynik? Do tego nie wiem na czym powinien się skupić. Pierwotnym planem było iście w kalistenike ( głównie pompki)- nauka fajnych elementów. Jednak z czasem stwierdzam, że fajnie by było mieć duże maksy. Dodam jeszcze, że mam mało obciążenia w domu- mama mi nie pozwala kupić więcej, ponieważ „mialem obciążoną rzepkę oraz zniszczę meble (ćwiczę w swoim pokoju bo jest dosyć obszerny).

Machojej 19 January 2021

Atlas ćwiczeń - Klatka piersiowaEkspert odpowiada

Witaj.

Trudno oceniać czy Twój wynik jest dobry, czy też nie, bo nie napisałeś nam, z jakiego poziomu siłowego zaczynałeś. Nie możemy się więc odnieść do tego, ile tej siły udało Ci się zbudować.

Jednak analizując Twój wiek, masę ciała, można powiedzieć, że wynik jest po prostu w normie. Nie jest jakiś wyróżniający, ale nie jesteś też słaby. Co więcej, w tym wieku Twoje ciało nie jest jeszcze nastawione na to, aby dźwigać znaczne ciężary, a więc na spokojnie przyjdzie czas na to, aby jeszcze cieżko trenować. 

Polecamy również: Kalistenika czy siłownia? Co wybrać?

Dlatego też w mojej opinii powinieneś na razie iść w kalistenikę, pracować głównie na własnej masie ciała, niewielkich obciążeniach. Dopiero jak ukończysz około 15 lat, zacząć myśleć o tym, aby podnosić nieco większe obciążenia. Tym bardziej że sam wskazałeś, że już pewne problemy pojawiły się z aparatem ruchu. A w wieku do 15 lat masz jeszcze sporo "chrząstek" w swoim ciele, które nie do końca muszą być jeszcze obciążane w pełnym wymiarze treningowym. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 19 January 2021
0