SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wybrzuszenie na klatce piersiowej - wada klatki piersiowej

Witam Mam 16 lat i jestem bardzo chudy, widać mi praktycznie cała klatkę piersiowa i zebra. Mam około 200cm wzrostu i wazę około 70kg. Przygotowuje się w domu do pójścia na siłownie, narazie robię w domu jakieś brzuszki pompki i od nowego roku chce ruszyć z siłownia. Po 2 tygodniach ćwiczeń zauważyłem pod między piersiami a pępkiem (bardziej po prawej stronie klatki piersiowej) mam lekkie wybrzuszenie, jest nie bolesne i nie utrudni mi życia. Po prostu jest i mi nie przeszkadza. To. je jest duże wybrzuszenie. Co to może być? czy to normalne? jakiś mięsień mógł mi się już wyrobić trochę? ostatnio oglądałem ważenie na gali mma (amatorskiej) i zauważyłem ze osoby też chudsze i nie zbudowane mają niektórzy podobne wybrzuszenie w tym miejscu. Kolega poradził mi żebym przytył i nie będzie śladu, co z tym robić?

Adam 11 November 2021
Ekspert odpowiada

Witaj. 

Przede wszystkim bardzo dobrze, że zdecydowałeś się nieco zwiększyć masę mięśniową, aby sylwetka nabrała bardziej zdrowego wyglądu. Osobiście również polecałbym, aby od razu wybrać się na siłownię i nie kombinować w domu z pompkami, brzuszkami i podobnymi ćwiczeniami, jeżeli jest oczywiście możliwość rozpocząć treningi na profesjonalnej siłowni.

Jak ćwiczyć?

Tutaj podrzucam artykuł, który nieco rozjaśni zagadnienie.

Polecamy również: Jak ćwiczyć na masie?

Jeżeli chodzi o wybrzuszenie na klatce piersiowej...

W zależności od tego, jakie to miejsce, to jest to pewnie wyrostek mieczykowaty mostka, który kończy budowę mostka. Może też to być sam mostek. Niekiedy osoby chude, mają dość mocno zaakcentowane, właśnie pomiędzy żebrami, tego typu ukształtowanie co jest po prostu spowodowane niską masą ciała.

Może to być również ukształtowanie żeber klatki piersiowej. Oczywiście, jeżeli masz jakieś wątpliwości co do wad postawy, czy wad ukształtowania się klatki piersiowej, to jak najbardziej warto skonsultować to z fizjoterapeutą, aby doradził czy wszystko jest w porządku. Fizjoterapeuta podpowie, czy należy wykonywać jakieś ćwiczenia korekcyjne, które lekko za maskują to, jak prezentuje się klatka piersiowa.

Jeżeli nie występuje u Ciebie wada klatki piersiowej, to faktycznie rozbudowa masy mięśniowej, nabranie nieco tkanki tłuszczowej, powinno zamaskować problem, o jakim piszesz. 

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 13 November 2021
1