SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Widoczne żebra mimo wyników idących w górę

Cześć, mam problem, może mi ktoś doradzić co robić.. Chodzi o to że od pewnego momentu chcę przybrać na wadze z racji że moja waga to było 55kg w wieku 19 lat i przy wzroście 184, nie wspominając już o szybkiej przemianie materii z racji bycia ektomorfikiem, i owszem do teraz wszystko idzie w górę waga (teraz 69.6 mam wagi), obwody cały czas idą w górę, ale aby nie mieć aż tyle tłuszczu na ciele to przy okazji robię sobie treningi na zwiększenie masy mięśniowej i można powiedzieć że wszystko działa nawet dobrze bo waga i obwody idą w górę czyli zapotrzebowanie kaloryczne jest okej, ale jest mały problem, wszystko idzie w górę oprócz miejsca występowania żeber, te są cały czas odkryte, najbardziej z prawej strony (zdjęcie tutaj: https://ibb.co/C7jVPxk) jak na to zaradzić? Przerwać ćwiczenia, zwiększyć kalorie a może omijać ta partie mięśni? Licze na pomoc i dziękuję za udzielenie odpowiedzi na to nurtujące mnie pytanie :)

NieznanyK 24 November 2020
Ekspert odpowiada

Witaj.

Po zdjęciu, jakie wrzuciłeś niestety trudno ocenić czy sylwetka jest prawidłowa pod kątem ewentualnych wad postawy. Być może wystające żebra są konsekwencją wady postawy, gdzie wysklepienie klatki piersiowej wygląda właśnie w ten sposób. A być może po prostu "taki jesteś". Jednak w mojej opinii nie jest źle, nie widać, aby żebra były jakoś bardzo mocno wyeksponowane i żeby rzucały się w oczy. Podejrzewam, że nieco wyolbrzymiasz "problem"

Polecam zapoznać się z tematem, gdzie opisaliśmy podstawy dotyczące treningu siłowego.

Polecamy również: Jak zacząć trening siłowy - rozpiska i przykłady. Poznaj ćwiczenia początkującego.

Co do samych żeber, z czasem, gdy rozbudujesz muskulaturę, to zostaną one pokryte m.in. mięśniami skośnymi. Tutaj jednak potrzeba będzie nieco czasu, aby doszło do sytuacji tego typu.  Ważne są ciężkie ćwiczenia wielostawowe, które będą wpływały na cały korpus mięśniowy. Przysiady, martwe ciągi, wyciskanie stojąc, leżąc, to te ruchy, które będą kształtowały całe ciało. 

Jeżeli trzymasz sie dodatniego bilansu, trening masz dopracowany, regenerację również i widzisz postępy to tego się trzymaj. Z czasem sylwetka również się zmieni a widoczne żebra pokryją mięśnie zębate, które doskonale uzupełnią wygląd sylwetki. 

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 25 November 2020
1