SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wahania testosteronu, niskie DHEA przy kortyzolu ponad normę

Wiek 45 lat. Brałem przez 2 tyg. Ashwagandhę 9% witanolidów 3 x 500 mg dziennie i 1 tabl.dziennie Biogaia Gastrotus do tego 2 kaps. dziennie Olimp Tribulus, Wit D3 4000j. i testosteron całkowity skoczył mi z 266 ng/do do 449 ng/dl. Natomiast DHEA mam 2,03 ng/ml czyli dolna granica normy. Jaka są normy dla mojego wieku i jak poprawić DHEA? Zaznaczam że mam trochę nadwagi jakieś 15 kg i się obawiam że testo z kuracji może przechodzić w estrogeny. Jak to zablokować nie używając leków? Może jakieś naturalne metody? Z tego jest jeden wniosek że skoro testosteron podskoczył mi po Ashwagandzie to przyczyną jego niskiego poziomu był stres czyli kortyzol. Mam rację? Teraz znowu mam stresy w realu i coś czuję że testo mi znowu spadł mimo ashwagandhy i zacząłem mieć parestezje być może po szczepionce jednak leczę je wit. B12, B6, magnezem i relaksem w medytacji zen. Jest lepiej ale czy macie jakieś lepsze sposoby na to?

Anonim 08 lipca 2021
Ekspert odpowiada

Poziom Twojego DHEA jest faktycznie niski. Jako norma dla dojrzałych mężczyzn podawany jest zwykle przedział 4.0-8.0 ng/ml. Za spadek poziomu DHEA może być odpowiedzialnych permanentny stres, którego, jak sam piszesz, aktualnie doświadczasz. W permanentnym stresie nadnercza produkują więcej kortyzolu, co może tworzyć konkurencję dla produkcji DHEA, który jest również wytwarzany przez nadnercza. Najprostszym sposobem podniesienia poziomu DHEA jest po prostu suplementacja tego hormonu. Suplementy DHEA można nabywać w aptece bez recepty. Jednocześnie należy oczywiście dążyć do obniżenia poziomu stresu. Adaptogeny są tutaj oczywiście skuteczne, niemniej warto dodać też magnez - najlepiej w większych dawkach przed snem. Tak więc trop wzrostu poziomu kortyzolu, związany z obniżeniem poziomu DHEA i testosteronu, jest zapewne w Twoim przypadku trafny. 

Jeżeli natomiast chodzi o parestezje, to nie wiem, czy mają one związek z odczynami poszczepiennymi. Natomiast wiadomo, że bywają one częstymi objawami nerwicy. Natomiast nerwica jest często efektem przedłużającego się stresu. Myślę więc, że w tym przypadku najbardziej prawdopodobny jest trop nerwicowy. Niemniej jest to już problem medyczny, a ja nie mogę wchodzić w kompetencje lekarza. Proponuję więc, abyś zgłosił się  tym problemem do lekarza specjalisty. Ponieważ jest to problem neurologiczny, dlatego wydaje mi się, że najwłaściwszym specjalistą będzie w tym przypadku lekarz neurolog. 

Estrogeny są wytwarzane w naszym organizmie z testosteronu przez enzym aromatazę. Jeżeli więc chcemy obniżyć produkcję estrogenów z testosteronu, musimy obniżyć aktywność enzymu aromatazy. W postępowaniu terapeutycznym (np. przy ginekomastii) wykorzystywane są w tym celu leki z grupy inhibitorów aromatazy. Niemniej aktywność inhibitorów aromatazy wykazują też niektóre naturalne, bioaktywne składniki roślinne i pokarmowe, a całość tych zagadnień omawiam bardziej szczegółowo w tym artykule:

 https://zdrowie.sfd.pl/art/Zdrowie/Ginekomastia__przyczyny_oraz_co_może_pomóc_-a6003.html    

Sławomir Ambroziak Farmakolog 09 lipca 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.