SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wada postawy a rozwój klatki piersiowej

hej, czy wady postawy, jak garbienie się moga ograniczać rozwój klatki piersiowej?

pawelko 16 October 2021

Atlas ćwiczeń - Klatka piersiowaEkspert odpowiada

Witaj!

TAK! Wady postawy ciała mają znaczący wpływ na to, jak pracują nasze mięśnie, ale głównie wpływają na pracę stawów. 

W przypadku garbienia się barki są wysunięte do przodu, zrotowane do środka. Dodatkowo kifoza w odcinku piersiowym jest pogłębiona, a łopatki rozsunięte, często też odstają. Więcej, na temat wad postawy wyczytasz w moim artykule w poniższym linku:

Polecamy również: Jakie są i skąd się biorą wady postawy? Jak sobie z nimi radzić? 

Co robić?

Przede wszystkim musisz zadbać o to, aby podczas treningu klatki technika była priorytetem. Jeżeli wada postawy jest spora i utrwalona, wtedy należy wykonywać  więcej ćwiczeń mobilizacyjnych dla obręczy barkowej, przed rozpoczęciem treningu klatki. Aby poprawić zakres ruchomości i aktywować mięśnie piersiowe przed ich treningiem. 

Druga sprawa to praca nad wadami. Jak wyczytasz w temacie dotyczącym wad postawy, jaki Ci podrzuciłem, w Twoim przypadku warto będzie zająć się wzmocnieniem mięśni grzbietu, mięśni międzyłopatkowych, zębatych przednich. Rozluźnić należy z kolei klatkę piersiową, a więc porozciągać mięśnie piersiowe, przednią część barków. 

Czy wady mogą ograniczyć przyrosty?

Tak, wady postawy mogą wpływać na to, że klatka piersiowa nie będzie rozwijała się w sposób optymalny. Utrudniona praca mięśni piersiowych nie będzie w pełni ich angażowała, a samo ustawienie kończyn będzie powodować większe przeciążenie tricepsów i barków. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 18 October 2021
0