SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening siłowy - hiperplazja?

Witam, mam pytanie ponieważ w internetach nie jest jasno to wytłumaczone Chciałbym mieć peogresja siłowa wszyscy mówią do 5 powtórzeń ale w internecie znalazłem trening hiperplazji Ćwiczenia te zwiększają ilość wlokien czyli zwiększają niby siłę ale trening zakłada wykonanie dużej ilości serii 20-25 przez co mięsień regeneruje się 2 razy dłużej niż normalnie przez co nie mam siły na zwykły trening hipertroficzny Czy to wgl działa?

Dan 22 kwietnia 2021
Ekspert odpowiada

Witaj.

Hipertrofia jest zjawiskiem, gdzie dochodzi do pogrubienia włókien mięśniowych, tych, które już istnieją. Dzieje się to dwojako. Poprzez zjawisko ich mikrouszkodzeń i odbudowy w wyniku regeneracji oraz w wyniki hipertrofii sarkoplazmatycznej - czyli jest to zwiększenie ilości płynów wewnątrz komórki, przez co zwiększa ona swoja objętość. Mamy więc połączenie pogrubienia włókien i zwiększenie ich wypełnienia. 

Hiperplazja z kolei jest zjawiskiem, gdzie dochodzi do powiększenia na skutek zwiększenia ilości komórek mięśniowych. 

Jak wyczytać można w piśmiennictwie naukowym, zjawisko to jest dość mocno skomplikowane i są pewne sygnały, które wskazują, że następuje wtedy, gdy osiągamy znacznej ilość hipertrofię mięśniową. 

Co to oznacza w praktyce?
Sam plan treningowy, sposób wykonywania serii nie będzie o tym decydował. 

Naukowcy wskazują, że szanse na hiperplazję mięśniową mamy wtedy, gdy dojdziemy do pewnego momentu ograniczającego dalszą hipertrofię.

Aby wytłumaczyć to bardziej obrazowo, posłużmy się anabolią balona.

Mamy balonik, który jesteśmy w stanie napompować pewną ilością helu/powietrza. Przykładowo mamy butle z helem, która ma 50 litrów pojemności. Balon mieści tylko 1 l, a my chcemy całość helu wykorzystać. Jak osiągniemy maksimum dla jednego balona, musimy wziąć drugi i napełnić go tak samo, jak tego pierwszego.

Podobnie jest z włóknami mięśniowymi. Jak mięśnie wyczepią swoje możliwości nadbudowy, wypełnienia (hipertrofia), to organizm uruchomi procesy, gdzie zbudować będzie musiał kolejne włókna, aby dalsze ich wypełnianie było możliwe. W tym przypadku butla z helem to nasza progresja treningowa. 

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 23 kwietnia 2021
0

Chodzi mi o to że wszyscy mówią że na siłę trenować 5 serii po 5 a tu jest info ze 20 25 Seri to jak mam ćwiczyć mając już jakiś staż siłę Przykładowo wyciskam 150 kg na ławę mam stagnacje czy takie ćwiczenia 25 serii mogą coś dać?

Anonim 29 kwietnia 2021
Ekspert odpowiada

Szczerze to pierwszy raz spotykam się z takimi informacjami.

Trening siły to trening układu nerwowego. Dlatego schodzi się z zakresem powtórzeń nisko, gdyż chodzi o pobudliwość struktur nerwowych mięśnia, a nie o hipertrofię. Pytałeś o hiperplazję, która związana jest ściśle z hipertrofią i zakresami powtórzeń większymi, niż stymulowanie układu nerwowego.

Chcesz budować siłę, zostań na 5x5, a całość musisz opatrzeć dobrą progresją w zakresie powtórzeń. Tutaj progresja obciążenia jest kluczowa. 
trzeba rozpisać plan tak, aby uwzględniać dokładanie ciężaru w miarę możliwości. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 29 kwietnia 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.