SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening i dieta przy Hashimoto

czy przy chorobie Hashimoto można chodzić na siłownię? i jak ustawić dietę?

blondyna 20 listopada 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Dla osób, u których zdiagnozowano chorobę Hashimoto, znalezienie najlepszego planu leczenia może być nieco trudne. Choroba ta powoduje niedoczynność tarczycy (jest to najczęstsza przyczyna), co oznacza, że ​​tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu tarczycy. Prowadzi to m.in. do przyrostu masy ciała, z którym często ciężko sobie poradzić. 

W pierwszej kolejności jest odpowiednie dobranie sposobu leczenia przez lekarza. Kiedy ta kwestia jest już pod kontrolą, to jak najbardziej można dołączyć ćwiczenia i ukierunkować swoją dietę.

Jak ćwiczyć?

Kluczem do ćwiczeń z chorobą Hashimoto jest praca w ramach swoich możliwości i robienie postępów w kierunku lepszego zdrowia. Ćwiczenia sercowo-naczyniowe, trening siłowy i rozciąganie przyniosą znaczące, korzystne efekty – zarówno krótko-, jak i długoterminowe. Najważniejsza jest jednak regularność. Kiedy decydujesz się na ćwiczenia sercowo-naczyniowe np. bieganie, zacznij powoli np. od spacerów lub truchtu. Stałe tempo i dłuższy czas aktywności to Twoi sprzymierzeńcy. W momencie, gdy Twoje ciało zacznie się przystosowywać, możesz zwiększać intensywność. W taki sposób możesz dojść nawet do treningów interwałowych, ale nie nastawiaj się, że to się stanie w tydzień. Nastaw się na pracę przez kilka miesięcy i przede wszystkim obserwuj swój organizm. 

Jeśli chodzi o trening siłowy, to tutaj również kluczowe jest odpowiednie podejście. Żaden program, który będzie agresywny, bardzo intensywny, prowadzący do zmęczenia nie będzie dawał efektów. W przypadku Hashimoto liczy się stabilność i spokojna progresja treningowa. Możesz postawić np. na trening obwodowy, który będzie ciekawym rozwiązaniem.

Polecam artykuł:

Polecamy również: Trening obwodowy - nowe spojrzenie. Przykładowe plany treningowe.

Jeśli natomiast chodzi o dietę, to warto postawić na dietę bezglutenową i bezzbożową. Rozważyć można także wykluczenie nabiału. Wszystkie produkty powodujące stany zapalne są siłą napędową dla choroby. Postaw na dużą ilość warzyw i owoców, tłuste ryby, chude białka i węglowodany bogate w błonnik. 

Polecamy również: Tarczyca - co jeść i jakie witaminy stosować?

Odpowiedzi udzieliła Agata Bugorska. 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 22 listopada 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.