SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening FBW a czas jego trwania

Mam dwa pytania do was. Mam 15 lat i ćwiczę planem FBW. Klata: - wyciskanie hantli na ławce 4 serie 18 powt. - pompki diamentowe 4 serie 18 pow. Plecy: - wiosłowanie hantlami w opadzie 3 serie 18 powt. - wiosłowani hantlami w opadzie 3 serie 18 pow. Barki: - unoszenie hantli nad głowę 4 serie 16 pow. - unoszenie hantli na za siebie (ćwiczenie na tył barku) Bic. - uginanie hantli 3 serie 16 pow.- uginanie hantli na modlitewniku 3 serie 16 pow. Tric. - uginanie łokci z hantlami 3 serie 16 powt.%0d%0a- pompki szwedzkie 3 serie 16 powt. Nogi - przysiady z hantlami 4 serie 16 powt.- przysiady ,,sumo" z hantlami 4 serie 16 powt. Wszyskie te ćwiczena ciężarem 3,75kg (jeden obciążnik = 1,25kg). Ćwiczę już ponad rok. Czy ten trening nie jest zbyt długi?. Czy 3 dni przerwy między takimi treningami to nie za dużo?

Anonim 22 October 2020
fbw
Ekspert odpowiada

Witamy!

15-16 lat to dobry okres na to, aby rozpocząć przygodę z treningiem siłowym, jednak pamiętać musisz o tym, że ważne jest prawidłowe technicznie wykonywanie ćwiczeń, aby nie nabawić się kontuzji. Co do planu treningowego, jaki wybrałeś, FBW jest idealną opcją, aby rozpocząć przygodę z siłownią. 

Co do samego planu treningowego:
-ćwiczenia rozpocznij od treningu nóg, dodaj coś na mięśnie dwugłowe, jak choćby zbieranie grzybków,
-kolejno wykonaj mięśnie grzbietu, 2 razy wiosłowanie słaba opcja, lepiej dokup drążek, jak jest taka możliwość i wrzuć do planu podciąganie,
-jako trzecia grupa mięśniowa może być klata,
-czwarta partia to barki, tutaj dej jedno ćwiczenie wyciskające, jak choćby wyciskanie hantli siedząc, jak najbardziej uzupełnić możesz grupę poprzez ćwiczenia na tył barków,
-ramiona ok

Polecamy również: Trening FBW - 10 zalet stosowania Full Body Workout

Jeżeli chodzi o zadane pytania:
jeżeli wykonanie planu treningowego, wraz z rozgrzewką czy elementami stretchingu i tzw. cool down zajmuje CI 2h to jeszcze jest to do przyjęcia, jeżeli natomiast 2h zajmuje Ci wykonanie powyższego schematu, zwłaszcza na tak małych ciężarach, to coś robisz nie tak. Zdecydowanie musisz podnieść intensywność treningową, tak aby zmieścić się maksymalnie w 90 minutach. Osobiście ten schemat co rozpisałeś wykonałbym w 40-50 minut w zależności od tego, jakimi ciężarami bym wykonywał ćwiczenia i czy konieczna by były dłuższe przerwy na odpoczynek. 

Plan powinieneś wykonywać np. w poniedziałki, środy i piątki, więc 3 dni przerwy to zbyt długi okres na wypoczynek. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 23 October 2020
0

Znaczy....... Ja już trenuje od ponad oku. Na początku swojej przygody (to było we wrześniu 2019 roku) trenowałem FBW i z czasem przenisołem się na Split. Osiągałem progres i miałem efekty. Po wakacjach uznałem, że skoro zaczęła się szkoła to FBW będzie lepszym rozwiązaniem niż Split. Ale nie wykonuję tych treningów regularnie itp. Nie przykładałem się, przyznaję....... Na samą myśl o 1.5 godzinnym treningu nie miałem ochoty. A zazwyczaj jeszcze koñcze robić lekcje o 20:00, a o 6-7 pobudka.

ADmX7 27 October 2020

I szczerze..... zdecydowanie lepiej trenowało mi się Splitem, bo był krótszy (45min, a nie 90min).

ADmX7 27 October 2020
Ekspert odpowiada

jezeli czas jest znacznym ograniczeniem, to zerknij moze na plan PUSH PULL LEGS

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 28 October 2020
0