SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening do oceny - ile serii na partię mięśniową?

Czy taki trening jest dobry? Czyli 1 trening klata i biceps po 16 serii na partię czyli na klatę i biceps czyli łącznie 32 serie na jeden trening 2 trening barki i triceps też po 16 serii na barki i triceps czyli 32 serie 3 trening nogi 12 serii 4 trening plecy 24 serie Czy oplaca się robić tyle serii

Kacper 24 kwietnia 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Aby dobrze odpowiedzieć na zadane pytanie, musiałbyś rozpisać nam cały plan treningowy.

Sama ilość serii nie mówi nam dokładnie o tym, jak ciężki jest trening i czy dobrana objętość będzie optymalna.

Dlaczego?

Otóż inaczej będzie reagował organizm, na 4 serię wyciskania sztangi leżąc, a inaczej będzie w przypadku 4 serii rozpiętek. Ciężkie ćwiczenie wielostawowe będzie oceniane jako to cięższe. Jeżeli masz np. wyciskanie sztangi, wyciskanie hantli i rozpiętki - to 16 serii może być tutaj zbyt dużą ilością. Nie wiemy więc, czy wykonujesz 3 ćwiczenia, czy 4 ćwiczenia. Czy są to ćwiczenia ciężkie i złożone, czy są to ćwiczenia lżejsze, izolowane itd. 

Polecamy również: Ile serii i ćwiczeń, aby rosły mięśnie?

Druga sprawa, nie da się wykonywać wszystkich serii z tym samym zaangażowaniem. 
Obecnie odchodzi się od treningu na tym samym obciążeniu i wykonuje się serie progresywne. Oznacza to, że np. 1-3 serii są seriami wstępnymi, rozgrzewkowymi, a całość wysiłku skupiamy na 2 seriach roboczych. Nie wiemy więc, ile z tych serii co rozpisałeś, jest robocza, a ile jest wstępnych, przygotowujących itd. 

Chociaż po 16 serii na małe grupy mięśniowe, jak bicepsy, już wydaje się przesadą. Na nogi wykonujesz 12 serii, a na bicepsy 16 - biceps jest mniejszy od Twoich łydek, a katujesz je słabiej niż całe nogi, stanowiące połowę Twojego ciała. Nie jest to prawidłową opcją.  

Jeżeli mamy bardziej trafnie ocenić Twój plan, to postaraj się rozpisać całość. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 25 kwietnia 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.