SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening 16-latka. Czy siłownia dwa razy w tygodniu ma sens?

Witam mam 16 lat i postanowiłem zapisać się na siłownie mogę chodzić na siłownie 2 razy w tygodniu maks. 3 oraz robić ćwiczenia w domu zależy mi na zbudowaniu masy mięśniowej waże 60 kg i jestem wstanie podnieść maks. 30 kg na ławce w pozycji leżącej czy ktoś mógłby mi polecić jakiś plan treningowy?

userus3456 19 September 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Wiek 16 lat jest bardzo dobrym momentem, aby rozpocząć przygodę z siłownią i pracę nad swoją sylwetką. 

Jeżeli wcześniej nie miałeś do czynienia z treningami siłowymi, to przez pierwsze kilka tygodni możesz wykonywać podstawowy plan przy użyciu hantli, który to przygotuje Twój organizm do cięższego wysiłku. Poniżej wklejam artykuł, w którym znajdziesz przykładowy plan, który możesz wprowadzić od zaraz. 

Polecamy również: Plan treningowy z hantlami dla początkujących nastolatków

Jeżeli wolałbyś coś bardziej złożonego, to polecam plan Full Body Workout. 
https://www.sfd.pl/FBW__Full_Body_Workout-t1135959.html

Podstawowy plan FBW to doskonały sposób na to, aby nauczyć się najważniejszych ćwiczeń, ale również zbudować siłę i podstawy masy mięśniowej. Badania naukowe jasno wskazują na to, że trening częściej niż raz w tygodniu każdej grupy mięśniowej, to dużo lepsze rozwiązanie niż klasyczne plany typu split. 

FBW daje nam dobre możliwości na progresowanie, a co za tym idzie, sylwetka szybciej się rozwija. 

O czym należy pamiętać?

Przed każdym treningiem pamiętaj o rozgrzewce, aby przygotować organizm do większego obciążenia. 10 min treningu cardio, podstawowe rozciąganie dynamiczne oraz wstępne serie lekkie przed każdymi ćwiczeniami to odpowiedni sposób na dobrą rozgrzewkę. 

Kolejna sprawa to odżywianie. Mięśnie nie biorą się z powietrza, a konieczne jest odpowiednie jedzenie, aby mogły się regenerować i rosnąć. Musisz zadbać o to, aby konsumować pełnowartościowe produkty, białko, dobrej jakości węglowodany i tłuszcze. 

Więcej na temat diety przeczytasz w poniższym artykule. 

Polecamy również: Diety dla kulturysty: masa, redukcja, gęstość i siła

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 21 September 2022
0