SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Totalna katastrofa z wyciskaniem na ławce...

Totalna katastrofa... Mam 20 lat, wzrost 183, waga 65kg Trenuje dopiero miesiąc i pierwszy raz w życiu robiłem ostatnio wyciskanie na ławce płaskiej aby sprawdzić ile maksymalnie jestem w stanie wycisnąć i tu załamka.. Sprawdziłem, że teoretycznie powinienem podnosić około 50 kg a więcej nie byłem w stanie podnieść niż 37,5kg (licząc ze sztangą rzecz jasna) Co mogę teraz robić? Czy w tej sytuacji, oprócz diety i gainera którego teraz stosuje, powinienem jeszcze brać jakieś inne suplementy?

Rafi.xon 26 lutego 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Na początku musisz wiedzieć, że ćwiczenie, jakim jest wyciskanie sztangi leżąc, jest jedynie bojem, który wykonujemy na siłowni. Nie jest to ruch, który wykorzystujemy w codziennym życiu, dlatego trudno tutaj nam funkcjonalnie wytrenować siłę, aby wyciskać więcej. 

Nie masz się czym martwić, bo jest to całkowicie normalne, że nie wyciskasz zbyt wiele, gdy wcześniej nie trenowałeś.

Polecamy również: Czy wyciskanie sztangi leżąc to najlepsze ćwiczenie na klatkę piersiową?

Musisz też wiedzieć, że wyciskanie sztangi leżąc, nie jest najlepszym ćwiczeniem, jeżeli chodzi o rozwój mięśni piersiowych.
Jest to ćwiczenie dość złożone i trudne technicznie, które angażuje sporo grup mięśniowych. Żeby wyciskać dużo, trzeba się nauczyć odpowiedniego ruchu.
A podczas wyciskania wyeliminować podstawowe błędy. Wszystko opisałem w poniższym artykule.

Polecamy również: 5 najczęstszych błędów w wyciskaniu sztangi leżąc

Dopiero zaczynasz trenować, więc nie koncentruj się na wyciskaniu sztangi leżąc. Przyjdzie czas na to, aby dźwigać ciężary. 
Obecnie skup się na tym, aby całą sylwetkę rozwijać równomiernie. 

Suplementy

Jeżeli stosujesz gainera, to masz tutaj jedynie dodatek kaloryczny. Jest to nic innego jak dodatkowy posiłek w ciągu dnia.
Z kreatyną, czy beta-alanina bym jeszcze nieco się wstrzymał. Możesz natomiast z powodzeniem pomyśleć o innych składnikach uzupełniających dietę, jak witamina D3 K2, kwasy omega 3, czy też aminokwasy EAA, które można zastosować okołotreningowo. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 27 lutego 2022
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.