SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

tenoterapia

Witam przeczytałem was artykuł na temat tlenoterapi ,jestem w starszym wieku jako Masters i jeszcze biegam na bieżni jak i na ulicy ,trenuje 6 razy w tygodniu i mam to treningi tlenowe i beztlenowe- interwały,tempówki itp Biorę udział w zawodach krajowych i zagranicznych i teraz takie zapytanie zakupiłem koncentrator tlenu i go używam 1 godzinę po treningu na ustawieniu 77% tlenu i 2 litry przepływu oraz rano też 1 godzine mam kanikułe taką donosową troche poczytałem o tym w internecie porad niby lekarzy i włos mi się zjerzył ,że to może doprowadzić do poważnych komplikacji Proszę o porade jak używać tego po treningu- jakie opcje -parametry ustawić żeby to nie zagrażało mi może to nie tylko mnie zainteresować ,bo dużo biegaczy zaczyna się tym interesować Bardzo Proszę o pordę a na razie to wstrzymuję się z zabiegami bo się za bardzo wystraszyłem Dziękuję i Pozdrawiam

evaci 26 marca 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Niestety nie wiem, którym artykułem się posiłkowałeś, bo z tego, co się orientuje, na łamach SFD.PL nie ma artykułu odnośnie tlenoterapii.  Być może podłapałeś jakiś temat założony przez użytkownika, jednak nie spotkałem się z tym, aby któryś z naszych speców zalecał tego typu rozwiązanie, jako wsparcie do treningów.

Korzystanie z koncentratorów tlenu ma uzasadnienie w sytuacji zmian patologicznych pęcherzyków płucnych, zmian wydolnościowych i ogólnych problemach oddechowych, które są powiązane z saturacją, jak choćby obecnie powikłania pocovidowe. W sporcie, przy zdrowych płucach, gdzie saturacja nie schodzi poniżej 98% korzystanie z takich form wsparcie może być niebezpieczne i faktycznie doprowadzić do zatrucia organizmu. 

Zupełnie innym rozwiązaniem są zabiegi wykonywane w komorze hiperbarycznej. Tutaj zabieg nie polega na podawaniu skoncentrowanego tlenu w formie inhalacji, a całe ciało wystawione jest na podwyższone ciśnienie, przez co w sposób naturalny zwiększamy koncentrację tlenu w naszym ciele. Mechanizmy te zachodzą na skutek zmiany ciśnienia, w jakim przebywamy. Nie jest to tak skoncentrowana metoda, jak w przypadku inhalacji. 

Osobiście nie widzę zastosowania skoncentrowanego tlenu jako elementu "suplementacji" w sporcie u osób, które są zdrowe. Jeżeli takowe wspomaganie występuje, to powinno być kontrolowane przez lekarza. Jeżeli chodzi o komory hiperbaryczne, to jak najbardziej można zastosować ją jako element wsparcia naszej regeneracji. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 27 marca 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.