SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Szybki wzrost siły a stawy

Czesc! slyszalem, ze zbyt szybkie tempo budowania sily moze byc mocno wymagajace dla stawow, ktore nie sa w stanie szybko prtzyzwyczaic sie do sily, jak mniejw iecej powinno sie planowac progres aby bylo bezpiecznie dla stawow?

michalski 29 października 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Faktycznie jest w tym sporo prawdy, o czym napisałeś.

Istnieje wiele udokumentowanych kontuzji, gdzie właśnie zbyt silne mięśnie powodowały zerwania. 
Jednak, aby doszło do tego typu sytuacji, zazwyczaj towarzyszy temu również duża masa mięśniowa. Czyli połączenie sporego wzrostu masy mięśniowej z szybkim przyrostem siły, oczywiście w dość krótkim czasie (najczęściej zdarza się to podczas stosowania sterydów), może być powodem zerwania mięśnia - jego przyczepów. 

Polecamy również: Siła dla kulturysty: czy to ma sens?

Czy budowanie siły w krótkim czasie może powodować zerwanie?
O ile samo zbudowanie siły mięśniowej polega na poprawieniu sprawności układu nerwowego, nie powinno być powodem kontuzji, tak sposób trenowania już tak.
Sam trening typowo siłowy wiąże się ze znacznymi przeciążeniami. Na próbę wystawiamy nie tylko mięśnie, ale i ścięgna, stawy. Dochodzi do sytuacji, że wykonywane powtórzenia dość często są już sporym wyzwaniem i walką z samym sobą. To jest najbardziej kontuzjogenna część tego przedsięwzięcia. 

W mojej opinii dysponowanie znaczną siłą i szybkim progresem nie powinno być nadmiernie ryzykowne.
Oczywiście musimy pamiętać o kilku sprawach:
- znaczny wzrost siły nie musi być związane z szybkim wzrostem masy ciała (i odwrotnie),
- utrzymujemy mobilność stawów, nie dopuszczamy do ograniczenia ruchomości i przykurczów,
- nasza dieta obfituje w produkty kolagenowe, witaminę c i pozostałe składniki mające wpływ na zdrowie aparatu ruchu, jak i tempo regeneracji. 

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 30 października 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.