SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Szeroki rozstaw stóp podczas chodzenia

Czemu gdy chodzę często moje stopy rozstawiam na boki? a gdy próbuje bardziej je wyprostować to w pewnym momencie jest strasznie niewygodnie chodzić. Czy moja technika ćwiczen bedzie musiala wygladac inaczej?

dravek 11 November 2021
Ekspert odpowiada

Witaj.

Chód jest sprawą dość mocno indywidualną. Każdy z nas ma swój charakterystyczny sposób chodzenia. Może on być zależny od budowy anatomicznej kończyn dolnych, a także górnych części ciała oraz od balansu naszego ciała.  

Oczywiście pewne odchylenia od "książkowego chodu" są dopuszczalne i nie niosą one znamion nieprawidłowości. Problem powstaje wtedy, gdy podczas chodu zaczynamy wykorzystywać nieefektywnie poszczególne grupy mięśniowe, czy też stawy. Wtedy w wyniku nieprawidłowego chodu może dochodzić do szybszego zużywania się powierzchni stawowych, co w konsekwencji będzie prowadziło do zwyrodnień stawów.

Gdzie i kiedy może pojawić się problem? 

Nieprawidłowy chód może być oznakom, wad postawy na przykład nieprawidłowej budowę miednicy, czy też niewłaściwemu ustawieniu się miednicy, co wymaga odpowiedniej korekcji. 

Może też być to przyczyna tak zwanego dysbalansu mięśniowego, kiedy grupy na przykład odwodzące kończyny dolne są dużo silniejsze niż przywodziciele. W wyniku czego dochodzi również do lekkiej rotacji na zewnątrz, przed co stopy prowadzisz szeroko. 

Co robić?

Myślę, że bez wizyty u fizjoterapeuty się tutaj nie obejdzie. Ciało trzeba sprawdzić całościowo, od stóp do głów, bo być może okaże się, że problem leży zupełnie gdzieś indziej, a jest nim np. wada stopy.

Polecamy również: Stopy - czy zmieniają się wraz z wiekiem? Najczęstsze problemy ze stopami
 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 13 November 2021
0