SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Suplementy na odchudzanie przy niedoczynności tarczycy

Witam. Poszukuje odpowiednich suplementów dla siebie. Kobieta, lat 25, aktywność fizyczna 3-4 x w tygodniu - treningi w domu, cardio oraz siłowe - rowerek stacjonarny, treningi yt, hantle, gumy. Jestem obecnie na redukcji, przyjmuję 1800 kalorii dziennie. Praca siedząca, przy komputerze. Mam niedoczynność tarczycy - wyniki są w normie, jestem pod opieką endokrynologa oraz regularnie przyjmuje hormony. Suplementuję codziennie witaminę D3.

kasauguscik 14 września 2021
Ekspert odpowiada

Na początek jestem zmuszony przypomnieć, iż obowiązuje pewna twarda zasada, że jeżeli ktoś jest aktualnie leczony farmakologicznie z uwagi na jakiś przewlekły problem zdrowotny, to decyzję o włączeniu jakiegokolwiek nowego środka, nawet suplementu diety, może podjąć dopiero po konsultacji z lekarzem prowadzącym dany przypadek i po uzyskaniu jego akceptacji. W Pani przypadku mamy właśnie niestety do czynienia z taką sytuacją.

Natomiast w zgodzie z moją wiedzą doradzałbym ostrożność w przypadku suplementów diety wspomagających redukcję tłuszczu zapasowego z grupy nazywanej popularnie termogenikami lub spalaczami tłuszczu. Większość tych suplementów oparta jest bowiem na zestawach synefryny (ekstrakt z gorzkiej pomarańczy) lub innych naturalnych amin sympatykomimetycznych z kofeiną. Chodzi bowiem o to, że aminy sympatykomimetyczne, występujące naturalnie w pożywieniu, działają podobnie do amin sympatykomimetycznych, będących naszymi przekaźnikami i hormonami, jak przykładowo noradrenalina, czyli inicjują rozpad cząsteczek tłuszczu zapasowego oraz intensyfikują spalenie kwasów tłuszczowych w mitochondriach. Problem w tym, że związki tego typu oddziałują również na serce i układ krążenia, a w działaniu tym są silnie wzmacniane przez hormony tarczycy, które właśnie przyjmuje Pani zapewne z uwagi na swój problem zdrowotny.

Dlatego też radziłbym zainteresować się takimi suplementami wspomagającymi redukcję tkanki tłuszczowej, jak przykładowo L-karnityna czy sprzężone izomery kwasu linolowego (CLA), które działają poprzez inne mechanizmy i nie wchodzą w interakcje z hormonami tarczycy.          

Sławomir Ambroziak Farmakolog 16 września 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.