SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Suplementy diety a lek methotrexat

Witam. Od przyszłego tygodnia będę musiał zacząć brać lek na altretyzm METHOTREXAT. Czy biorąc ten lek , wciąż mogę brać odżywkę białkową, kreatynę, hmb, cytrulina, AAKG i inne suplementy diety ?

Tomek 25 czerwca 2022
Ekspert odpowiada

Metotreksat to silnie działający lek z grupy tak zwanych antymetabolitów. Na szczęście w przypadku artretyzmu, czyli reumatoidalnego zapalenia stawów, lek ten jest stosowany w relatywnie niewielkich dawkach, co zmniejsza ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów jego działania. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów metotreksat stosowany jest w celu osłabienia aktywności komórek odpornościowych, wytwarzających czynniki prozapalne i przeciwciała skierowane błędnie przeciwko własnej tkance chrzęstnej gospodarza. 

Jeżeli chodzi o interakcje metotreksatu z wymienionymi przez Ciebie w pytaniu suplementami, to najbardziej podejrzany jest tutaj HMB. Otóż aktywność tego leku nasilają związki o charakterze kwasowym, a HMB to inaczej kwas beta-hydroksy beta-metylomasłowy. Trudno natomiast powiedzieć coś więcej na temat ewentualnych interakcji metotreksatu z pozostałymi, wymienionymi przez Ciebie suplementami. Dlatego właśnie obowiązuje zasada, że osoba cierpiąca z powodu jakiegoś przewlekłego schorzenia, leczonego aktualnie farmakologicznie, decyzję o włączeniu jakiegokolwiek nowego środka, nawet suplementu diety, powinna podejmować dopiero po konsultacji z lekarzem prowadzącym jej konkretny przypadek i po uzyskaniu jego akceptacji. W Twoim przypadku radziłbym więc trzymać się tej zasady, albowiem skądinąd wiadomo, że niektóre składniki pokarmowe mogą nasilać objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. Dotyczy to przykładowo węglowodanów i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych szeregu omega-6, tak więc na pewno odżywki węglowodanowe i suplementy zawierające kwasy omega 6 byłby w Twoim przypadku zakazane.

Z drugiej strony, w mojej opinii, pomocne mogłyby być odżywki kolagenowe, wspomagające regenerację tkanki chrzęstnej, suplementy kwasów omega 3, które działają korzystnie w przypadku artretyzmu, a także suplementy beta alaniny, która eliminuje tzw. zaawansowane produkty glikacji białek (AGEs), które przyczyniają się z kolei do zaostrzenia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów. Ale to są tylko moje sugestie, które należałoby skonsultować bezwzględnie z lekarzem prowadzącym dany przypadek chorobowy. 

        

Sławomir Ambroziak Farmakolog 27 czerwca 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.