SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Suplementacja przy chorobie Hashimoto - jakie suplementy są dozwolone?

Jakie białko, bcaa i coś na stawy mogę stosować przy chorobie Hashimoto?

send 30 listopada 2021
Ekspert odpowiada

Tak zwana powszechnie choroba Hashimoto lub zapalenie tarczycy Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego, jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym i jest najczęstszą przyczyną pierwotnej niedoczynności gruczołu tarczowego.

W związku z tym choroba ta jest leczona preparatami hormonów tarczycy. Dawki są tutaj dobierane indywidualnie, albowiem różna jest wrażliwość organizmów pacjentów na różne tego typu specyfiki. Dlatego tym bardziej należy przypomnieć o powszechnie obowiązującej, żelaznej zasadzie, że jeżeli ktoś cierpi z powodu jakiejś przewlekłej choroby, która jest aktualnie leczona farmakologicznie, decyzję o włączeniu jakiegokolwiek nowego środka, nawet suplementu diety, można podjąć dopiero po konsultacji z lekarzem prowadzącym jego przypadek i po uzyskaniu jego akceptacji.

W literaturze tematu nie spotykamy się z przeciwwskazaniami do stosowania odżywek białkowych, suplementów BCAA czy też suplementów wspomagających stawy, opartych na hydrolizatach kolagenu i glukozaminie, w chorobie Hashimoto. Radziłbym jedynie unikać suplementów na stawy opartych o kolagen natywny lub zawierających kolagen natywny w swoim składzie. Kolagen natywny działa bowiem poprzez inny mechanizm (immunologiczny), aniżeli hydrolizaty (peptydy) kolagenowe, które dostarczają składników do regeneracji stawów. Jeżeli chodzi o odżywki wysokobiałkowe i BCAA, to przy wyborze danego konkretnego preparatu możesz kierować się po prostu własnymi preferencjami. 

Polecamy również: Ashwagandha dla osób chorujących na Hashimoto

Jak jednak wspomniałem na wstępie - decyzję o włączeniu tych suplementów do swojej diety powinieneś skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym lub przynajmniej dietetykiem klinicznym.  

Sławomir Ambroziak Farmakolog 02 grudnia 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.