SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Suplementacja - jak łączyć suplementy? Odżywka białkowa, cytrulina, BCAA, beta-alanina, kreatyna

Dziś zastanawiałem się czy mogę połączyć tak dużo rzeczy na raz Białko, Cytruline, BCAA, Kreatynę, Beta Alaninę i np. przed treningówkę

Aspire12 28 listopada 2022
Ekspert odpowiada

Chociaż nie napisałeś tego wprost, ale rozumiem, że chodzi Ci o suplementację wspomagającą efektywność treningów siłowych.

Jeżeli chodzi o białka, to po prostu, aby uzyskać spodziewane efekty treningów siłowych, należy jeść odpowiednio dużo białka, albowiem to właśnie zawarte w białku aminokwasy budują masę i siłę naszych mięśni. Jak więc oszacowali specjaliści, aby treningi siłowe skutkowały rozwojem masy i siły mięśni, osobnik aktywny fizycznie powinien zjadać przynajmniej 1.5-2.0 g białka na 1 kg należnej masy ciała na dobę. A ponieważ zwykle trudno jest przyjąć taką ilość białka, korzystając z powszechnych produktów spożywczych, dlatego z pomocą przychodzą nam tutaj odżywki białkowe, dostarczające dużej ilości aminokwasów w niewielkiej objętościowo, jednorazowej porcji.

Jeżeli zjadasz codziennie odpowiednią ilość białka, to dodatkowa suplementacja aminokwasów BCAA nie jest bezwzględnie konieczna, chyba że twoje treningi są bardzo intensywne i wyczerpujące, i nie masz możliwości skorzystania z odżywki białkowej lub pełnowartościowego posiłku w czasie do 40 min. po zakończeniu treningu. Wtedy bowiem faktycznie suplement aminokwasów BCAA będzie korzystny, przyjęty bezpośrednio po zakończeniu treningu.

Cytrulina najprawdopodobniej zdubluje się z suplementem przedtreningowym, albowiem suplementy takie zawierają już zazwyczaj w sobie cytrulinę. Nie ma więc sensu stosować dwóch oddzielnych suplementów; albo jeden, albo drugi.

Natomiast łączenie kreatyny z beta-alaniną ma jak najbardziej sens i jest połączeniem skutecznie wspomagającym rozwój masy i siły mięśni oraz redukcję tkanki tłuszczowej. Więcej na temat współpracy kreatyny z beta alaniną we wspomaganiu treningu siłowego możesz dowiedzieć się z lektury tego artykułu:

Polecamy również: Co do kreatyny…? Beta alanina!
 

Sławomir Ambroziak Farmakolog 29 listopada 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.