SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Suplementacja dla kolarza

Dzień dobry, Chciałem zapytać jakie suplementy/odżywki powinienem przyjmować jako kolarz ? Treningi kilkugodzinne, kilka razy w tygodniu, duży wysiłek. Pozdrawiam

bartollo 19 marca 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Sam trenuję kolarstwo, więc opiszę Ci, jak kwestia suplementacji wygląda u mnie. 

Odżywki stosowane w sportach wytrzymałościowych można podzielić na te stosowane przed w trakcie oraz po treningu. 

Suplementacja przedtreningowa

Przed długą i intensywną jazdą warto zaopatrzyć się w odżywki, które zwiększą Twoją wytrzymałość oraz możliwie zredukują zmęczenie. Królową tutaj jest cytrulina! Bez niej nie ruszam się na wysoko-intensywny trening. Można dodać do niej także beta-alaninę, która odżywia tkankę mięśniową i wzmaga kurczliwość włókien, co przekłada się na lepszą pracę na większej intensywności. Na ok. 45 min przed treningiem warto też zażyć porcję kofeiny, która da nam większego kopa w czasie jazdy. 

Konkretne produkty oraz dawki, które stosuję osobiście:

W sytuacji, kiedy jesteś poza domem i mieszanie proszków może być problematyczne, świetnym rozwiązaniem jest Allnutrition Energy Shock Shot, który w bardzo wygodny sposób dostarczy Ci odpowiednią dawkę kofeiny, cytruliny i tauryny. 

W trakcie wysiłku...

W czasie długotrwałego wysiłku bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Badania wykazały, że spadek już 2% wagi na skutek utraty wody, może powodować olbrzymi spadek wydajności. Dlatego szczególnie w porze letniej warto zadbać o dobry izotonik. I akurat bardzo niedawno Allnutriton wprowadziło do swojej oferty Istonic, który ma świetny skład i jest w dobrej cenie. Więcej na jego temat oraz o skutkach odwodnienia przeczytasz w artykule o napojach dla sportowców.

Polecamy również: Jaki napój dla sportowca? Wybierz ISOTONIC ALLNUTRITION!

Prócz samego nawodnienia ważna jest też odpowiednia podaż węglowodanów, szczególnie przy wysiłku trwającym ponad 1,5-2 godziny. W zależności od intensywności należy przyjmować 40-60 g węglowodanów na każdą godzinę treningu. Najczęściej stosuję tutaj banany, suszone owoce (daktyle, rodzynki, morele itd.) czy batony energetyczne. Dobrą alternatywą są tu też wygodne w użyciu żele. W dość małej objętości zawierają solidną dawkę węgli, więc nie powodują nadmiernego zapychania żołądka. Jednym z tego typu produktów jest Quamtrax Energy Gel, dostępny o smaku Coli lub cytryny. Jedna taka saszetka dostarcza niespełna 30 g węglowodanów.

Wspomaganie regeneracji. 

No i na koniec zostaje nam suplementacja po treningu. Można zastosować tutaj same aminkowasy BCAA lub zainwestować w kompleksową mieszankę, która prócz odpowiedniej dawki protein i węglowodanów, dostarczy też szereg mikroelementów przyspieszających odbudowę siły oraz regenerację naszych mięśni. 

Powodzenia! 

. . Zawodnik IFBB 20 marca 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.