SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Suplement Carbo a trening na rowerze

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie suplementu Carbo. W sklepie stacjonarnym SFD we Wrocławiu (C.H. Magnolia) został mi on doradzony jako wyjście bardziej ekonomiczne niż batony energetyczne. Mój trening to jazda na rowerze (średnio-intensywna, 2-3h dziennie, o ile tylko aura na to pozwala). Na opakowaniu napisane jest, aby dziennie stosować 1-3 porcję (jedna porcja to 300 ml). Mój bidon to 800 ml. I tutaj pytanie, czy jeśli do codziennego treningu zastosuję porcję podwójną to może mieć jakiś negatywny skutek albo negatywną reakcję organizmu i czy taka suplementacja jest w ogóle wskazana? I od razu drugie pytanie, co w przypadku dłuższych wypraw rowerowych (powiedzmy 4-5h)? Czy w takiej sytuacji mogę zastosować ten właśnie suplement? Czy powinienem wybrać coś innego? Dodam tylko, że zgodnie z poradą ze sklepu, przed treningiem używam jeszcze beta alaniny oraz bcaa.

Artur 28 czerwca 2022
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Odżywka typu carbo jest faktycznie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem oraz można ją również porównać do bardzo popularnych wśród kolarzy żeli, jednak tutaj (w przypadku carbo) dodatkowym atutem jest forma, dzięki której także świetnie się nawadniamy.

Jak zapewne wiesz, nawet niewielkie odwodnienie, którego jeszcze nie odczuwamy, może krytycznie wpłynąć na wyniki sportowe, a tym samym na wyniki w kolarstwie. 

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo stosowania odżywki typu carbo, to są to najczęściej węglowodany pochodzenia naturalnego, które w formie mniej przetworzonej występują w tradycyjnej diecie. Dlatego można uznać je za w pełni bezpieczne. Niestety podczas jazdy na rowerze ani przed nią korzystanie z posiłków o dużej zawartości węglowodanów w innej formie, niż rozpuszczony w wodzie proszek, nie byłoby najlepszym pomysłem, więc tu mamy kolejny atut. 

W kontekście zaleceń dotyczących beta-alaniny i aminokwasów, to również uważam, że jest to świetny pomysł, ale rozważyłabym także nieduży dodatek kreatyny w niewielkiej porcji, ale w stałej suplementacji (2-3 g dziennie). 

Odpowiadając na pytanie dotyczące dłuższych treningów, to z całą pewnością można powiedzieć, że tutaj korzyści będą jeszcze większe, zwłaszcza jeśli skorzystałbyś dodatkowo z kofeiny. Koniecznie zerknij w poniższe artykuły, które wrzucam niżej. 

Polecamy również: Węglowodany i witamina B6: eksplozywne combo dla kolarza!

Polecamy również: Węglowodany i kofeina w suplementacji kolarzy

Agata Bugorska Trener personalny 28 czerwca 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.