SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Stawy i trening siłowy, jak można ćwiczyć?

Witam, czy trening siłowy wpływa zawsze tak samo na stawy. Mam na myśli tutaj różne sposoby treningu siłowego i to, który będzie najmniej wymagający dla stawów. mam nieco kłopoty ze zwyrodnieniami w obrębie barków i szyi i tak pomyślałem, że być może jakaś opcja treningu znajdzie się dla takich osób, jak ja

michu.michu 21 grudnia 2021
Ekspert odpowiada

Witaj. 

Ogólnie nie bardzo wiem dokładnie, co masz na myśli. Rozumiem, że masz tutaj na myśli różne sposoby trenowania, które podyktowane będą np. celem.

Dużo bardziej wymagający dla stawów będzie np. trening typowo siłowy, gdzie operować będziemy na większych ciężarach, mniejszym zakresem powtórzeń w serii itd. Nieco łagodniejszy, mniej wymagający będzie trening typowo kulturystyczny, gdzie zależy nam na dokładnej pracy mięśni, w ich pełnej długości i prawidłowej technice.

W treningu siłowym częściej zdarzają się momenty, gdzie nieco szarpiemy ciężarami, czy przesadzimy z obciążeniem i technika treningowa ulegnie złamaniu.

Polecamy również: Suplementy na stawy - jaki najlepszy suplement wybrać?

W twoim przypadku faktycznie dobór sposobu trenowania będzie miał tutaj ogromne znaczenie, czyli bardziej powinieneś bazować na mniejszym obciążeniu, a większej ilości powtórzeń w serii. Ponadto  trening powinien być dostosowany do twoich problemów ze stawami, a więc wykluczyć należałoby te ćwiczenia, które będą problematyczne w wykonaniu i na przykład będą powodowały następnego dnia bóle czy sztywność w okolicy barków i szyi.

Podsumowując

Nie powinieneś schodzić z ciężarami poniżej 8 powtórzeń, jeżeli problemy ze zwyrodnieniami są poważne. Powinieneś zadbać o te ruchy, które nie będą powodować problemów. Pamiętaj, że odpowiednio dobrana rehabilitacja będzie tutaj kluczowym elementem utrzymania Twojej sprawności.

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 22 grudnia 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.