SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Spompowane przedramie podczas wyciskania hantli

Witam. Przychodzę z takim pytaniem mianowicie zauważyłem, że od kiedy jestem na masie i robię ciężkie treningi góry: ( po wyciskaniu sztangi na ławce płaskiej, poszedłem wyciskać hantle na skosie dodatnim i czułem, że po 1 serii mam bardzo mocno spompowane całe lewe przedramie, czuć nawet jak jest bardzo i mocno spompowane przez co kolejne serie idą mi gorzej, ponieważ jedna ręka jest o wiele słabsza, a jeszcze czuje, że jest dużo siły w barkach i klacie jednak nie dam rade dalej robić bo pompuje mi się lewa ręka ) wie ktoś jakie mogą być tego przyczyny? Dodam, że staż : 4 lata

Skej 17 stycznia 2022
Ekspert odpowiada

Witaj. 

Sytuacja, która ma miejsce podczas twoich treningów może mieć kilka różnych przyczyn.

Szukając tych mniej skomplikowanych i najbardziej oczywistych to tutaj mogą pojawiać się błędy techniczne wykonywania samego ruchu wyciskania. Mam  na myśli przede wszystkim ustawienie nadgarstków, to jak trzymasz sztangę oraz pod jakim kątem uginasz nadgarstki, gdy spoczywa na nich obciążenie. 

Idąc dalej, odczucia pompy mięśniowej w przedramionach mogą być powiązane również z dysproporcjami siłowymi w Twoich kończynach, gdzie po prostu jedna z rąk musi pracować nieco mocniej, niż druga. 

Co więcej, mogą być to również wady podstawy, które gdzieś tam powodują, że ustawiasz ciało krzywo, prowadzisz ręce nieco inaczej, co bardziej obciąża jedną z kończyn. 

Zerknij na artykuł dotyczący błędów wyciskania oraz co można poprawić:

Polecamy również: 5 najczęstszych błędów w wyciskaniu sztangi leżąc
 

Co robić?

Przede wszystkim patrząc na staż, jaki posiadasz, to powinieneś już mieć w pełni opanowane zasady techniczne, chociaż z własnego doświadczenia wiem, że bywa z tym różnie, gdyż sam przez dłuższy okres gdzieś tam miałem problem z ruchem wyciskania. Oczywiście skupiłbym się tutaj na ustawieniu sztangi w odpowiednim miejscu nadgarstka, jak i utrzymywanie odpowiedniego zgięcia stawów nadgarstkowych tak, aby nie były one zbyt mocno zgięte i żeby mięśnie przedramion nie były zbyt mocno eksploatowane podczas wyciskania.

Być może warto również rozważyć wizytę kontrolną u fizjoterapeuty, aby sprawdził Twoje ciało czy nie masz problemów z wadami postawy, czy nie istnieją inne dysfunkcje ruchowe, które mogą mieć wpływ na przedramiona. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 18 stycznia 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.