SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Spadek masy mieśniowej

Dzień dobry, chciałem zapytać o zdanie osoby bardziej doświadczone. Końcem grudnia rozpocząłem treningi ukierunkowane pod hipertrofię, ćwiczę co drugi dzień po około 2h (wliczając krótką rozgrzewkę oraz aktywację), 3 ćwiczenia wielostawowe wykonuje w przedziale 5x8 ciężarem 75-80% CM plus 1-2 akcesoria 4-5 x 8-10. Treningi monitoruje przy użyciu polar h10 który pokazuje 1100-1300 kcal na jedonstke treningową. Mam 30 lat 195 cm i 97kg, swoją aktywność fizyczną w ciągu dnia mam raczej średnią (7000 - 9000 kroków). Od końca grudnia spożywałem między 3400 a 4000 kcal dieta w 95% oparta produkty nieprzetworzone 200+ g białka około 100 g tłuszczy i 400-500 g węglowodanów do tego 5-8 g kreatyny, omega 3, witaminy i minerały. Moja masa i skład ciała z 26 grudnia 97,4 kg tłuszcz 13,9 kg masa beztłuszczowa 83,5 kg. Dziś pokazało 96,8 kg tłuszcz 14,8 kg a beztłuszczowa 82 kg. Możliwe że przez miesiąc spadły mięśnie a tłuszcz wzrósł? dzięki z góry za pomoc.

Tower 27 stycznia 2021
Ekspert odpowiada

Witaj.

Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę to, że pulsometr nie jest w stanie rzetelnie i obiektywnie ocenić wydatku energetycznego. Sam trening siłowy, nie jest zbyt mocno wymagający pod kątem wydatkowanej energii, zwłaszcza gdy trenujemy typowo sylwetkowo, kulturystycznie, czy jak to ująłeś w poście, hipertroficznie. Zazwyczaj trening siłowy to będzie wydatek rzędu 400-500 kcal maksymalnie. Więc pulsometr mocno przekłamuje. 

Polecamy również: Anabolizm i katabolizm: Porównanie, definicja i przykłady

Druga sprawa pomiary składu masy ciała dokonywałeś pewnie za pomocą urządzenia typu Tanita, gdzie wykorzystuje się zjawisko bioimpedancji elektrycznej, która jest bardzo niedokładna. Wykonanie pomiarów na wadze tego typu może pokazać, że np. po dwóch godzinach znacznie wyniki się zmieniły na skutek np. spożytej dodatkowej ilości płynów, które kwalifikowane są jako masa mięśniowa. Nie jest możliwe, abyś na dodatnim bilansie kalorycznym, gdzie masz dopiętą dietę i treningi stracił na masie mięśniowej. Jedynie możesz przybrać na tłuszczu w wyniku źle oszacowanej ilości kalorycznej, która będzie gdzieś odkładana. 

Nie jest więc możliwe, abyś przytył i stracił mięśnie . Jedynie zmienią się proporcje tkanki tłuszczowej do mięśniowej w ujęciu procentowym badanego składu ciała. 

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 28 stycznia 2021
0

Dzięki, mam oczywiście świadomość niedoskonałości obu metod pomiaru, z tym że dziwi mnie właśnie że mimo nadwyżki kalorycznej waga spadła po miesiącu o 0,6 kg, tym bardziej jeżeli na treningach spalam jeszcze mniej, więc nadwyżka powinna być spora. Jest sens podbijać jeszcze kcal czy lepiej zrobić redukcje? Dzięki i pozdrawiam :)

Anonim 28 stycznia 2021
Ekspert odpowiada

witaj.

czy robić redukcje, czy dalej budować mięśnie musisz już zadecydować sam. zerknij w lustro i oceń w miarę obiektywnie, neutralnie sylwetkę. jak zobaczysz, że mięśnie są widoczne, wyglądasz atletycznie, widać, że trenujesz, to spokojnie możesz jeszcze budować. jak widzisz, że brzuch jest zakryty warstwa tłuszczu, robisz się gładki i okrągły to znaczy, że trzeba wykonać redukcję. Jeżeli zbyt dużo tłuszczu jest w naszym ciele, to nasz organizm i tak będzie nastawiony an to, aby go dalej gromadzić niż budować mięśnie. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 01 lutego 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.