SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Skolioza i trening

Czym się różni trening siłowy ze skoliozą i bez. Czego unikac?

Marcin 04 lutego 2022
Ekspert odpowiada

Witaj.

Skolioza jest jednostką chorobową, która wymaga odpowiedniej interwencji lekarza ortopedy, jak i zaplanowania działań rehabilitacyjnych pod kątem fizjoterapii.

Rozumiem, że takowa została u Ciebie zdiagnozowana, odpowiednio scharakteryzowano jej poziom występowania, jak i określono jej stopień. Skolioza jest dość skomplikowaną przypadłością, gdyż oprócz skrzywienia kolumny kręgosłupa, dochodzi tutaj również zagadnienie związane m.in. z rotacją kręgów, czy przemieszczeniem żeber. Stopień oceniamy za pomocą kąta Cobba. 

Często też skoliozą mylimy ze  skrzywieniem bocznym kręgosłupa, które ma większość z nas, a jego stopień nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu czy treningach. Jest to na tyle mała wada, że kompletnie nie ma wpływu na biomechanikę pracy kolumny kręgosłupa. Dlatego konieczne jest tutaj rozróżnienie, czy mamy do czynienia ze skoliozą, czy też jest to jedynie wada, która polega na skrzywieniu bocznym. 

Więcej o wadach postawy przeczytasz poniżej:

Polecamy również: Jakie są i skąd się biorą wady postawy? Jak sobie z nimi radzić? 

Czy można trenować na siłowni mając skoliozę?

Tak, jednak nie wszystkie ćwiczenia są możliwe.

Trening siłowy musi być tutaj dobrany indywidualnie. Nie każda skolioza jest taka sama. Wykluczyć będzie trzeba m.in. ćwiczenia, które będą nasilać przykurczoną stronę skoliozy, a np. uwzględnić dodatkowe ćwiczenia po stronie, gdzie mięśnie są rozciągnięte. To wymaga jednak specjalistycznej wiedzy. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 05 lutego 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.