SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Skakanie na skakance

Mam problemy z kręgosłupem lędźwiowy mała przepuklina. Zaczęłam od tygodnia skakać na skakance i zastanawiam się czy nie pogorszę sobie stanu moich kregow

Mama 23 February 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Jeżeli przepuklina jest niewielka, to wszelka aktywność fizyczna będzie tutaj zjawiskiem pożądanym.

Jednak wszystko zależy od tego, czy wcześniej miałaś już do czynienia z aktywnością tego typu, jak i tego, w jakiej kondycji fizycznie jesteś. Jeżeli masz nadwagę, to skakanie nie będzie tutaj dobrym pomysłem. Mechanizm będzie taki, że niestety kręgosłup podczas podskoków będzie musiał amortyzować całość masy ciała, gdzie będzie dochodziło do znacznych przeciążeń. Poza tym reszta stawów, kolana, biodra również będą mocno przeciążone podczas tego typu aktywności. Skakanka będzie również trudnym elementem treningu cardio, jeżeli nie jesteśmy w niej wprawieni. 

Polecamy również: Cardio - czym jest trening kardio i jakie daje efekty

Co zrobić?
Dużo lepsza opcja będzie tutaj skorzystanie z podstawowych elementów treningu cardio jak choćby jazda na rowerze. Musisz wykonać aktywności, które nie będą wymagały uderzenia stopa o podłoże. Tak samo bieganie nie będzie tutaj aktywnością, która będzie sprzyjać utrzymaniu zdrowia kręgosłupa. Rower, orbitrek, długie marsze - to są aktywności, które będą bezpieczne dla grzbietu. Podobnie będzie z treningiem mięśni brzucha - tutaj dużo lepszą aktywnością ćwiczenia izometryczne, czyli niewymagające bezpośrednio zgięcia grzbietu. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 24 February 2021
0