SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ściągacz łopatki - co robić, jakie ćwiczenia zastosować

Witam serdecznie. Mam problem ze ściągaczem łopatki. Od czasu do czasu pobolewa. Byłem już z tą dolegliwością u kilku fizjo. Każdy coś pogrzebał, ostatni na tyle skutecznie, że bólu nie było około pół roku, ale znowu się pojawił, rolluje się, znika i znów powraca po kilku tygodniach. Podobno zlepiają się tam różne przyczepy ze sobą co powoduje ciągnięcie i ból. Dolegliwość jest o tyle specyficzna, że musiałem odpuścić na stałe siłownię, po kilku tygodniach treningu nie jestem w stanie prawidłowo wykonywać ćwiczeń ze względu na ból. Szczególnie ruchy wypychające stanowią problem - anatomia sylwetki. Czy ktoś ma podobną dolegliwość i jest w stanie polecić jakiegoś specjalistę, ćwiczenia lub porady jaki sport zastosować żeby sobie pomóc? Pozdrawiam

DOLAR999 01 listopada 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przede wszystkim nie ma takiej struktury, która nazywana jest "ściągaczem łopatki". Możemy jedynie mówić o funkcji ściągania łopatki, która jest wykonywana przez kilka mięśni w naszym ciele. Wtedy mówimy o ruchu, a nie np. o mięśniu odpowiedzialnym za stricte ściąganie łopatki. 

Dolegliwość będzie nawracająca w momencie, gdy nie będziemy nic robić w kierunku, aby nie występowała.

Np. gdy pracujemy w pozycji siedzącej i jest ona mało ergonomiczna, czyli mamy nisko monitor, garbimy się, to chcąc czy nie będziesz nadwyrężał mięśnie szyi, pleców itd. Dlatego często rozwiązaniem nie jest jedynie fizjoterapia, a przeanalizowanie naszych pozycji np. w pracy, czy też w domu przed TV i wyeliminowanie tych niewłaściwych.

Rozbijanie, masaże rolowanie, jest ok, ale to działanie doraźne na skutek, a nie przyczynę. Np. gdy czujemy ból, z powodu kontuzji, to tabletka przeciwbólowa obniża jedynie nasze odczucia bólowe, ale nie leczy kontuzję. Tak jest w tym przypadku. Tym bardziej że sam już zauważyłeś, że pewnych ćwiczeń nie jesteś w stanie wykonywać ze względu na Twoją budowę anatomiczną ciała. 

Polecamy również: Jakie są i skąd się biorą wady postawy? Jak sobie z nimi radzić? 

Co robić?

Przede wszystkim znaleźć specjalistę, który zajmie się Tobą całościowo. Przeanalizuje przede wszystkim sylwetkę pod kątem wad postawy czy też tego, jakie pozycje przyjmujesz w pracy. Dopiero później należy szukać przyczyn na innych płaszczyznach. Jest wiele czynników, które mogą na to mieć wpływ, nawet  sytuacja stresowa w życiu. Więc tutaj porządny wywiad środowiskowy z pacjentem również jest zalecany. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 02 listopada 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.