SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

RZS Reumatoidalne zapalenie stawów a trening

Czesc! Jestem Michalina i mam 35 lat, od 5 lat choruje na rzs, otrzymuje specjalne leki, ktore trzymają moją chorobę w ryzach. Chciałabym też ćwiczyć na siłowni, bo do cholerki, jestem jeszcze osobą młodą i chętnie zadbam o swoją sylwetkę :) Czy jest coś na co powinnam szczególnie zwrócić uwagę?

miska 26 October 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że trafiłaś na forum sportowe i nasze porady nie są poradami stricte medycznymi, tutaj konsultacja z lekarzem powinna być przeprowadzona pod kątem Twoich możliwości wysiłkowych i określenia stopnia aktywności. Najlepiej skonsultować się z dobrym ortopedą. 

Z doświadczenia, jakie mam, muszę Ci napisać, że przebieg choroby jest bardzo osobniczy. Oznacza to, że aktywność fizyczna nie tylko dostosowana jest do jednostki, ale i do okresu choroby. Inaczej będzie w okresie nasilenia się stanów zapalnych oraz w okresie, gdy mamy remisje i rzs daje nam nieco odpocząć. Więc tutaj w przypadku silnych ataków, nie jest zalecany trening siłowy w takim stopniu, który może nasilać stan zapalny. Lekkie formy cardio w okresie nasilenia się objawów powinny lekko pomagać. Jednak wszystko też zależy od stopnia zaawansowania choroby.

Jeżeli są zajęte jedynie małe stawy obwodowe, to taka osoba nawet w okresie nasilenia się objawów nie będzie tak mocno ograniczona funkcjonalnie, jak osoba, która ma chorobe w bardziej zaawansowanym stadium.

Podsumowując
Jeżeli nie ma przeciwwskazań od lekarza, to dobrze skonstruowany plan pod Twoje możliwości umożliwi Ci treningi na siłowni, jak i podejmowanie się treningów typu cardio itp. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 28 October 2021
0