SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Róznica w brzuszkach

Czy jest różnica w efektach między brzuszkami bez odrywania odcinka lędźwiowego od podłoża a brzuszkami z pełnym zakresem ruchów (podnosimy się całym tułowiem)?

NieznanyK 21 października 2020
Ekspert odpowiada

Witaj.

Różnica jest przede wszystkim w tym, że są to dwa różne ćwiczenia:

Brzuszki - to klasyczne ćwiczenie nazywane również skłonami, które polega na tym, aby za pomocą mięśni brzucha unieść całą górną część ciała. Wiele osób upatruje tutaj się znaczących wad ćwiczenia, gdzie sam ruch będzie również mocno obciążał mięśnie odpowiadające za zgięcie tułowia. W przypadku błędów technicznych bardziej zaangażujemy właśnie do pracy zginacze niż sam brzuch.  


Polecamy również: Jak często trenować brzuch? Najlepsze ćwiczenia na brzuch

Spięcia brzucha - jest to ćwiczenie, które w odróżnieniu od klasycznych brzuszków, ma skrócony ruch i skupiony jest jedynie na pracy mięśni brzucha. Jest to ta wersja, która obecnie jest bardziej popularna w planach treningowych, gdyż mocno ogranicza obciążenie bioder. 


Co wybrać?
osobiście nie wykonuje skłonów, gdyż uważam, że jest to ćwiczenie złożone, niekoniecznie ukierunkowane na wzmocnienie brzucha. W dawnych czasach skłony były elementem gimnastyki w szkołach, aby podnieść ogólną sprawność osoby trenującej. Nie jest to ćwiczenie wywodzące się z kulturystyki, które jest strice ukierunkowane na rozbudowę mięśni brzucha. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 22 października 2020
0

Czyli najlepsze w budowie mięśni brzucha są tzw "spięcia brzucha", racja?

NieznanyK 22 października 2020
Ekspert odpowiada

ogólnie jest wiele fajnych ćwiczeń, najbardziej budować będą mięśnie ćwiczenia siłowe, jak np. allaszki.
jednak zgadza się, spięcia będą bardziej funkcjonalne, nie będą obciążały tak bioder i pleców jak klasyczne brzuszki. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 28 października 2020
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.