SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Rozciąganie i rozgrzewka przed treningiem biegowym

Witam, mam pytanie odnośnie rozgrzewki i rozciągania przed bieganiem. Nigdy tego nie robiłem a okazało się że jest to bardzo ważne przed bieganiem, szukałem wiele rozgrzewek ale każdy pokazuje co innego i nie wiem co robić żeby mieć rutynę przed każdym bieganiem Dlatego pytanie do was starsi bracia 😂, czy możecie zaproponować jakąś rozgrzewke i rozciąganie wymienione nazwami cwiczenia ? Byłbym bardzo wdzięczny, dziękuję i pozdrawiam

Kuba 22 June 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Jeżeli chodzi o dobrze przeprowadzoną rozgrzewkę, to warto przede wszystkim skupić się na kilku punktach:

1. Podniesienie temperatury ciała, czyli wykonywanie np. biegu bokserskiego w miejscu - aby organizm nieco podkręcił swoje tętno, przyspieszył oddech, rozgrzał mięśnie, które będą poddane wysiłkowi. 

2. Drugi punkt to ćwiczenia dynamiczne, połączone z pogłębieniem ruchu, czyli można wykonać stretching dynamiczny, który przygotuje mięśnie do wysiłku, podniesie ich elastyczność, pozwoli na generowanie lepszej siły. 

3. Skupienie na indywidualnym obszarze, który ma jakieś dysfunkcje ruchowe np. w przypadku słabej mobilności stawu skokowego, to jego lekkie opracowanie przed treningiem biegowym. 

Przykładowe formy rozgrzewki masz na poniższych filmach:

Co do wyboru ćwiczeń, to już od Ciebie zależy, co najbardziej Ci odpowiada i które z wyżej wymienionych ćwiczeń najbardziej pasują do Twojej rutyny treningowej. Tutaj musisz już sam popróbować i wybrać coś dla siebie. 

Polecamy również: Szybka i efektywna rozgrzewka przed treningiem siłowym bez cardio

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim, pamiętaj, aby nie wchodzić zbyt agresywnie w bieg. Jeżeli jesteś osobą początkującą, to przystosuj organizm do biegania, czyli zacznij od szybkich marszów, następnie lekki trucht i przejdź w pełny bieg. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 23 June 2022
0