SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

rozbudowa spiętych mięśni

Siemka mam pytanie, czy gdy ma się spięte mięśnie danej partii ciała to nie da się jej rozbudowac? Wyczytałem że majac zamknięta klatkę piersiową, tym samym spięte mięśnie klatki piersiowej to nie da się jej rozbudowac, czy tak jest w każdym przypadku?

wojtekhe 09 lipca 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Spięte mięśnie jest to efekt, gdzie przyczepy poszczególnych mięśni są zbyt mocno do siebie zbliżone. Zazwyczaj występują one w powiązaniu z wadami postawy ciała, czy też np. pracą zawodową, gdy spędzamy sporą ilość czasu w jednej pozycji. 

Czy spięte mięśnie powodują brak możliwości rozbudowy mięśni?

Ogólnie mięśnie by musiały być tak mocno pospinane, że nie byłoby możliwe wykonanie ruchu. Wtedy faktycznie pospinane mięśnie by mocno ograniczały możliwości rozbudowy mięśni. Jednak nie spotkałem się z praktyce fizjoterapeuty, aby naturalnie aż tak mieć pospinane mięśnie. Zazwyczaj są to już osoby po porażeniach mięśni, czy po wypadkach komunikacyjnych.

Jednak pospinane mięśnie będą powodować, że nie korzystamy z pełnej długości mięśnia podczas jego aktywności. Oznacza to, że pracujemy niefunkcjonalnie, a sam mięsień będzie narażony w przyszłości na ryzyko kontuzji.

Co robić?
Nic straconego. Nadal możemy trenować, ale koniecznie trzeba zadbać o swoje ciało i wykonywać regularny stretching. Jeżeli chcesz mieć ładnie wyglądającą sylwetkę, a na dodatek być sprawny, a ciało funkcjonalne, to koniecznie wykonuje regularny stretching, aby przywrócić długość mięśni klatki piersiowej.

Polecamy również: Jak ważne jest rozciąganie?


Ważne jest też, aby wzmacniać tył mięśnia naramiennego i grzbiet, bo zazwyczaj w przypadku przykurczonych mięśni klatki piersiowej mamy dodatkowo osłabione mięśnie grzbietu w jego górnej części. Trzeba wyrównać siłę mięśniową pomiędzy przodem a tyłem ciała. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 09 lipca 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.