SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Redukcja-problem z organizmem oraz podejściem do sytuacji.

Witam mam pytanie, na co powinienem zwracać uwagę podczas redukcji, na jakie pomiary, czy może powinienem zmienić ilość spożywanych kalorii, może coś w ćwiczeniach poprawić albo być po prostu cierpliwym itp. Staram się jeść zdrowo, może nie jak sportowiec, jednak liczę kalorie i makro na tyle ile mogę. Problem stanowi oponka na brzuchu oraz jakieś dziwne reakcje organizmu tj. puchnie potem wraca do normalności, waga jak i pomiary skaczą z tygodnia na tydzień oraz nie pomaga w tej całej sytuacji dorastanie, które jest teraz w apogeum. WAGA: 74 WZROST: 177 WIEK: 18 Spożywane kalorie: 2300kcal białko: 145-150 g tłuszcz: 80 g węglowodany: 255 g Ćwiczenia: Zazwyczaj 5 razy w tygodniu mieszam różne rodzaje, ale teraz to jest: 2x rowerek (45-60 min) 2x siłownia (raz góra ciała , raz dół (ok.60 min)) 1x interwały (różne ok.20-25 min) Ciężko jest mi ćwiczyć więcej przez szkołę, z której wracam nie raz przed wieczorem + obowiązki na działce czasami.

K.U.B.E.K 18 27 października 2020
Ekspert odpowiada

Witaj!

Praca nad swoją sylwetką nie jest prostym procesem i wymaga od nas sporo cierpliwości. Zatem, zacznijmy od podstaw. 

Odpowiednia podaż kalorii

Dobrze, że masz już wprawę w liczeniu kalorii. W ten sposób łatwo opanujesz podstawy. Co prawda masz już wyliczone zapotrzebowanie kaloryczne, ale warto sprawdzić czy aby na pewno dobrze. Szczerze mówiąc w Twoim wieku i z taką aktywnością fizyczna 2300 kcal wydaje się być bardzo małą ilością. 
Skorzystaj z kalkulatora BMR, który uprości Ci obliczenia. 

kg
cm
lat

Na początek nie możesz założyć zbyt dużego deficytu z kilku powodów. Przede wszystkim możesz mieć za mało energii, aby w pełni angażować się w treningi. Do tego jeśli będziesz miał zastój w redukcji, a już na starcie masz niską podaż kalorii, to nie będziesz miał dużego pola do manewru w dalszym generowaniu deficytu. Obcinanie większych ilości kalorii może przełożyć się nawet na spadek fizycznej aktywności spontanicznej (NEAT), a to z czasem spowoduje, że Twoje faktycznie zapotrzebowanie kaloryczne jeszcze bardziej się obniży. Wpadniesz w błędne koło, a Twoja waga wcale nie będzie spadała mimo kolejnych obniżek kalorii. Poziom kortyzolu. 

Ponadto będąc w sporym deficycie kalorycznym można doprowadzić do zwiększenia poziomu kortyzolu w naszym organizmie. To on może powodować wahania wagi, o których piszesz. Więcej na temat kortyzolu możesz poczytać w poniższym artykule. 

Polecamy również: Kortyzol - po czym poznać, że poziom kortyzolu jest za wysoki?

Pomocna suplementacja

Jeśli chodzi o dodatkową suplementację możesz pomyśleć o odżywce białkowej. Ilość spożywanego białka, które założyłeś jest odpowiednia, chociaż przy redukcji tkanki tłuszczowej może śmiało dać 2,2 g na kg masy ciała. Często ludzie mają problemy z dostarczeniem większej ilości białka z tradycyjnej żywności, dlatego możesz wesprzeć się odżywką białkową. Dzięki sporej różnorodności smaków może ona stanowić świetne urozmaicenie codziennej diety. 

Polecamy również: Oto dlaczego nie powinieneś opuszczać treningu nóg

Każdą redukcję wagi warto wspomóc spalaczem tkanki tłuszczowej. Osobiście polecam Redox Hardcore. 

. . Zawodnik IFBB 27 października 2020
1
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.