SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Redukcja- waga nie spada

Witam, otóż mam problem Ćwiczę już jakiś czas (schodzę z 90KG) obecnie: 71,4 kg, 169cm wzrostu i 23lata. Moja aktywność fizyczna: 5x w tygodniu ćwiczę w domu w tym 3x z gumami i obciążeniami [różne zestawy ćwiczeń z YT (tak wiem słabo)] po ok. 30-40 minut 3x w tygodniu biegam po 30 minut. W weekendy zazwyczaj odpoczywam od treningów ale dużo spaceruje. Wyliczyłam, że moje zapotrzebowanie kcal na chwile obecną to ok 2390 CPM ( wpisałam, że moja aktywność fizyczna jest umiarkowana- tak też uważam) więc odjęłam od tego i jem 1900kcal. Coś się stało i moja waga od miesiąca stanęła w miejscu. Coś robię nie tak? Może coś źle policzyłam. Proszę o pomoc

Patrycja 25 lutego 2021
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Wydaje mi się, że wszystko robisz dobrze, jednak prędzej czy później w każdej redukcji przychodzi zastój. 20 kg straconej wagi, to bardzo dużo. Co prawda nie wiem, w jakim przedziale czasowym miało to miejsce, ale podejrzewam, że miało to miejsce ciągiem i trwało dobre kilka miesięcy. 

Deficyt kaloryczny powoduje, że nasz organizm funkcjonuje w "środowisku" niedożywienia i nie na wszystkie parametry zdrowotne wpływa to korzystnie. Nie ulega wątpliwości, że nadwaga i otyłość są ogromnym problemem zdrowotnym, jednak długotrwały deficyt kaloryczny także płata figle naszym hormonom. Nasze organizmy, a zwłaszcza organizm kobiety broni się przed utratą wagi. O tym zjawisku przeczytasz w artykule naszego eksperta. 

Polecamy również: Czy organizm broni się przed odchudzaniem? Czym jest BMR, TEF, NEAT?

Co zrobić w tej sytuacji?

Myślę, że powinnaś zawiesić redukcję wagi na kilka tygodni (4-6 tyg.) i w tym czasie funkcjonować w okolicach zerowego bilansu. Musisz jednak zwracać uwagę na jakość spożywanych produktów. Przede wszystkim wykluczyć produkty zawierające cukier, a skoncentrować się na produktach nieprzetworzonych. 

W tym okresie możesz wspomóc się także spalaczem tłuszczu, który dodatkowo Cię zabezpieczy przed odkładaniem się tkanki tłuszczowej. 

Zadbaj też o utrzymanie spożycia białka na poziomie nie niższym niż 2 g na każdy kilogram masy ciała. 

Po tym czasie znów obniż kalorie do poziomu 1900 kcal i kontroluj czy na pewno dobrze liczyć wszystkie kalorie i czy jakiś dodatek nie ucieka Ci z wyliczeń (np. tłuszcz do smażenia, sok albo napój, czy nawet wino). 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 25 lutego 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.