SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Redukcja- brak postępów

Witam, od lipca do października zrzuciłam 14kg (74-60kg przy 172cm). Od listopada do początku stycznia byłam na zerze kalorycznym (2100). Niecałe 3 tygodnie temu postanowiłam znowu wejść na redukcję (1600), jednak efektów w pomiarach i na wadze brak. Ćwiczę 3-4 razy w tygodniu, co drugi dzień- treningi siłowe, codziennie chodzę ok. 12 tysięcy kroków. Kalorie spożywane na pewno są dobrze przeze mnie liczone ponieważ używam wagi oraz aplikacji. Jem 110-120 g białka, 40-50 tłuszczu, a reszta to węglowodany. Piję też około 2 litry wody. Na nic nie choruję. Generalnie nie wiem co robię nie tak, co mogłabym zmienić aby zobaczyć znowu efekty. Nie zależy mi już na cyferkach na wadze, tylko na tym aby wizualnie wyglądać lepiej, jednak póki co bez zmian. Wiem, że 3 tygodnie to nieduży okres czasu, jednak myślę, że jakieś chociaż minimalne różnice powinny być już widoczne. Z góry dziękuję za poświęcenie mi czasu i odpowiedź :)

zuzik21 24 stycznia 2021
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Pozwoliłam sobie przeanalizować Twoje dane przy pomocy sprawdzonych kalkulatorów. Co prawda nie podałaś wieku, ale jeśli dobrze przeczytałam Twój podpis, to podejrzewam, że masz 21 lat. 

Zatem tak...

Twoje BMI jest prawidłowe. Nie oznacza to jednak, że nie należy pracować nad sylwetką i zakończyć proces odchudzania. Jeśli miałaś wcześniej wspomnianą nadwagę i schudłaś w takim tempie, to z pewnością należy teraz popracować nad estetyką, jędrnością i ogólną poprawą jakością ciała. 

Jeśli chodzi o Twoje BMR - czyli zapotrzebowanie kaloryczne, to wygląda na to, że jest ono wyższe niż te 2100 kcal, które podałaś. Dlatego, podejrzewam, że deficyt kaloryczny, który sobie założyłaś nie wynosi 500 kcal, a znacznie więcej. Jeśli dotąd redukowałaś tłuszcz na podobnym poziomie kalorii, to faktycznie mógłby on przez jakiś tam czas skutecznie ubywać. Jednak w dłuższej perspektywie czasu nie jest wykluczone, że trochę "sfiksowały" Twoje hormony, a także odbiło się to niekorzystnie na Twoim zdrowiu (nawet jeśli tego nie odczuwasz). 

Polecamy również: Poradnik odchudzania: najlepsze pokarmy podczas diety

Niestety ja także mam doświadczenie w tym zakresie, bo też jestem ofiarą zbyt niskich kalorii przy jednocześnie zbyt wysokiej aktywności fizycznej. Pośpiech w odchudzaniu i żądza szybkich efektów może być bardzo destrukcyjna dla zdrowia młodej kobiety. Udało mi się zrobić świetną formę, wygrywać zawody, ale dużo z tej radości zabrały mi późniejsze konsekwencje. 

Jeśli nie zwiększałaś wagi na tych 2100 kcal, to sugeruje poziom 1800-1900 kcal do tego zastosować spalacz z kategorii termogeników i obserwować kolejne 2-3 tygodnie. 

Jeśli to możliwe, to także zbadaj hormony, tarczycę oraz cukier, gdyż tutaj także może leżeć przyczyna. 

Polecamy również: Jak uzyskać sylwetkę fitness - kompleksowy FIT poradnik

Koniecznie daj znać po miesiącu, bo warto pomyśleć o kolejnym etapie, czyli poprawie estetyki po redukcji. 

Pozdrawiam,

Inez 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 24 stycznia 2021
1

Bardzo dziękuję! Postaram się w takim razie od jutra zwiększyć podaż kalorii. Co do badań, czy mogłabym prosić o jakąś bardziej "fachową" nazwę, co dokładnie wykonać?

zuzik21 24 stycznia 2021
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Lekarz z pewnością Ci podpowie, ale chodzi o hormony tarczycy: ft3, ft4, tsh, cukier na czczo lub bardziej zaawansowane badania o nazwie krzywa insulinowa. 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 26 stycznia 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.