SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Redukcja a dziwna reakcja organizmu

Hejka! Ogólnie sprawa ma się tak: Jestem na redukcji od końcówki listopada. 4 treningi siłowe, po każdym cardio, a w dni nietreningowe same cardio (lekki bieg, trucht na bieżni, dbam o regenerację). Mój deficyt zawiera ok. 2100kcal. Oczywiście liczę kalorie, warzywa, owoce, duuużo białka (tu też staram się nie schodzić dziennie poniżej 140g). Słodycze? Również! W końcu psycha bez nich by mi siadła, wliczam je w apkę, ale z nimi mam umiar, 3-4 kosteczki czekolady gorzkiej, czasem coś innego. Wszystko wliczam w bilans Problem, że gdy idę spać czuję przyspieszone tętno serca, organizm tjb. "z waty", problemy z zaśnięciem, przebudzam się co kilka godzin. Mam wrażenie, jakby mój organizm się stresował, miał zwiększony poziom kortyzolu - co by wyjaśniało moje częste podlania wodą. Refeedy u mnie też występują, by zrobić sobie czasem przerwę od diety. Suple jakie biorę: Kompleks witamin, ashwagandha, odżywka białkowa Z czego może wynikać mój problem?

karass 05 lutego 2021
Ekspert odpowiada

Witaj.

Trochę mało informacji podajesz na temat własnej osoby. Płeć, wiek, waga itp. Jednak zakładając, że jesteś mężczyzna i Twój dzienny bilans kaloryczny waha się w okolicach 2100 kcal, to zdecydowanie można postawić tezę, że Twój deficyt jest zbyt głęboki.

Wydawać by się mogło, że odchudzanie wiąże się po prostu z ograniczeniem spożycia pokarmu, to w rzeczywistości bilansowanie diety redukcyjnej aż do tak prostych nie należy. Zarówno zbyt mały, jak i przesadnie głęboki deficyt energetyczny mogą utrudnić proces odchudzania. Ustalanie dziennego deficytu energetycznego należy zacząć od obliczenia zapotrzebowania kalorycznego, a następnie odnieść do poziomu tkanki tłuszczowej.

Zacznij od wyliczenia zapotrzebowania kalorycznego.

 

kg
cm
lat

Jeżeli Twoim celem jest redukcja, to odejmujesz ok. 300 kcal, wtedy obserwujesz reakcje organizmu i w miarę potrzeby modyfikujesz.

Polecamy również: Ile kalorii na masie, redukcji, podczas odchudzania?

Musisz pamiętać, że nasz organizm to taki cwaniak i w trakcie ewolucji wykształcił sobie mechanizmy obronne, w przypadku niskiej dostępności pokarmu spowalnia metabolizm oraz reakcję spontaniczne. Produkcja kortyzolu zostaje nasilona, dochodzi do nasilenia procesów katabolizmu, zaburzeń poziomu hormonów tarczycy. Głęboki deficyt doprowadził zapewne do zaburzeń w pracy i funkcjach organizmu.

Proponuje wykonać badania: tsh, ft3, ft4, przeciwciała, morfologia z rozmazem, kortyzol, lipidogram, estriadiol, testosteron, glukoza

Pamiętaj - lepiej zredukować wolniej, ale zdrowiej i trwalej.

 

Sebastian Szmit Trener Personalny 05 lutego 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.