SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Re: Zanik mięśni a suplementy

Cześć, choruję na SMA typu 3,od niedawna dostaje lek, który ma zatrzymać chorobę i może cofnąć poczynione przez nią zmiany. Aktualnie rehabilitacja to najlepszy sposób na "odzyskanie" w pewnym stopniu sprawności. Czy mogę stosować w takim wypadku suplementy białkowe? Z tego co mówi lekarz powinienem przyjmować dużo białka, natomiast nie określił jakiego ma być pochodzenia, stąd moje pytanie. Pozdrawiam

Akumo 22 czerwca 2021
Ekspert odpowiada

Rdzeniowy zanik mięśni, szczególnie gdy się pojawia w nieco starszym wieku, daje się dobrze leczyć z pomocą nowoczesnych środków farmakologicznych, zabiegów rehabilitacyjnych, no i oczywiście, właśnie odpowiednio zrównoważonej diety. Możemy więc być dobrej myśli.

Mam nadzieję, że poinstruowano Cię o zasadach odżywiania przy twojej przypadłości... Jeżeli nie, to proponuję koniecznie skontaktować się w tej sprawie z lekarzem specjalistą lub przynajmniej dietetykiem klinicznym. 

Oczywiście nie mogę wchodzić w kompetencje tych specjalistów, a uzyskane tutaj informacje powinieneś z nimi skonsultować, niemniej nakreślę może w kilku słowach ogólne zalecenia dotyczące żywienia pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni.

Przede wszystkim chodzi o ograniczenie cukrów i tłuszczów w diecie, przy zachowaniu odpowiednio wysokiego spożycia białek. Pacjenci z rdzeniowym zanikiem mięśni są bowiem narażeni na rozwój cukrzycy i otyłości, przy jednoczesnej utracie masy mięśniowej. Duże spożycie węglowodanów i tłuszczów mogłoby więc dodatkowo usposabiać do rozwoju cukrzycy i otyłości. A ponieważ białko odbudowuje mięśnie, a przy tym jest niskokaloryczne, dlatego właśnie pojawiają się zalecenia odpowiednio wysokiego spożycia białka przez pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni. 

Osobiście nie widzę żadnych przeszkód, aby część zalecanego do spożycia w ciągu doby białka pochodziła w przypadku pacjenta z rdzeniowym zanikiem mięśni ze sportowej odżywki wysokobiałkowej. Podstawowym przeznaczeniem takich odżywek jest właśnie uzupełnianie białek pokarmowych przy zwiększonym zapotrzebowaniu na ten składnik pokarmowy. Ponieważ zalecenia dietetyczne dla pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni obejmują też jednocześnie wzmożoną podaż wapnia, chroniącego przed rozwojem zagrażającej przy tej przypadłości osteoporozy, dlatego najkorzystniejsze wydają się w tej sytuacji odżywki wysokobiałkowe oparte o białka mleka, przykładowo białka o serwatkowe, które dostarczają jednocześnie dużo wapnia.

Ponadto, jak sugerują specjaliści, pacjentom z rdzeniowym zanikiem mięśni powinna być jeszcze proponowana, oprócz wapnia, dodatkowa suplementacja witaminy D3 i K2, witamin A i E, kwasu foliowego, magnezu, żelaza oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych szeregu omega 3 i omega 6. Jak jednak wyżej wspomniałem, prosiłbym, abyś uzyskane tutaj informacje skonsultował z lekarzem specjalistą lub dietetykiem klinicznym.        

Sławomir Ambroziak Farmakolog 24 czerwca 2021
0

Dziękuję za szybką odpowiedź, za rozwianie moich wątpliwości. W najbliższym czasie udaje się na podanie drugiej dawki leku, jak najbardziej skonsultuje to z lekarzem, nim zacznę cokolwiek stosować. Dziękuję i życzę zdrowia ;)

Anonim 25 czerwca 2021
Ekspert odpowiada

Dziękuję i wzajemnie - dużo zdrowia! 

Sławomir Ambroziak Farmakolog 26 czerwca 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.