SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Przerywany post - czy można przesunąć okno żywieniowe?

Od 2 tygodni stosuje post przerywany (16:8), staram się trzymać sztywno godzin, ale problemem jest dzień w którym trening np mam wcześniej albo trening mam później, czy jest możliwe przesuwanie postu np zaczęcie wcześniej postu aby skończył się on później, czy jednak to musi być tak że godzina 10 do 18 mogę jeść i koniec? To samo tyczy się w drugą stronę załóżmy że mam trening o 18 i zamiast jeść o 10 to jem 2 godziny później tak aby okno zamknęło się o 20, proszę o odpowiedź tak naprawdę mam tylko takie 2 dni w tygodniu gdzie post mi sprawia problem organizacyjny, robiłem przegląd ale nikt nie pisze czy mogę sobie przesuwać okno żywieniowe z dnia na dzień ...

Draks1999 29 marca 2022
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Po pierwsze, ta strategia żywieniowa nie określa precyzyjnie, w których godzinach mamy jeść, gdyż koncentruje się na utrzymaniu okna żywieniowego o konkretnej skróconej długości lub przeciwnie - na utrzymaniu postu w danym przedziale czasowym. 

Swoje okno żywieniowe możesz zaczynać o 8:00, 10:00 lub 12:00, a nawet 14:00, byle nie przekraczać 8 h konsumpcji. Czyli jeśli zaczynasz o 8:00-16:00, jeśli zaczynasz o godzinie 10:00-18:00, a jeśli zaczynasz o 12:00, to jeszcze do 20:00. Ważne jest jednak, aby utrzymywać ten sam schemat każdego dnia, bo jeśli będziesz przeskakiwał - jednego dnia zaczynam o tej, a drugiego dnia o innej, to czas trwania postu będzie się zmieniał. 

Ten sposób odżywiania nie jest optymalny do budowania masy mięśniowej, jednak może on sprzyjać utrzymaniu zdrowia i parametrów z tym związanych. I tak naprawdę takie drobne zmiany godzinowe również nie będą miały ujemnego wpływu na cel główny, gdyż jeśli skupimy się na skracaniu okna, to wszystko będzie ok. 

Więcej na temat tego modelu żywieniowego przeczytasz w artykule Zbyszka Tarczewskiego, który był pionierem tejże diety w naszym kraju już prawie 20 lat temu. 

Polecamy również: Przerywany post (intermittent fasting) a trening na czczo. Cz.I

Oraz artykuł Macieja w kontekście budowania masy mięśniowej. 

Polecamy również: Czy dieta intermittent fasting IF nadaje się do budowania masy?

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 30 marca 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.