SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Progresja - rozpocząć redukcję czy kontynuować budowanie masy mięśniowej?

Cześć Mam 16 lat(191 // 85kg) i około 7 miesięcy stażu na siłowni , obecnie jestem po 4 miesiącach masy na ,której nabrałem około 15 kg, jednakże chciałbym podkreslić ,iż była to ,,świńska masa '' i mam obecnie trochę zbędnej btkanki tłuszczowej.Przybywam tutaj z pytaniem czy jest możliwość w takim stadium zaawansowania progresować na ławce płaskiej podczas redukcji bo nie ukrywam moim odwiecznym marzeniem jest wycisnąć to 100 kg . Czy może jeszcze przeciągnąć te dwa miesiące mase a następnie wlecieć na konkretną redukcje. Pozdrawiam!

WvW1973 16 January 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

No niestety nabranie takiej ilości masy mięśniowej w ciągu 4 miesięcy byłoby niemożliwe, dlatego na pewno sporo z tego, co obecnie uzyskałeś to zbędna tkanki tłuszczowa, która będzie trzeba się zająć. Jest to ważne nie tylko w kontekście wyglądu sylwetki, estetyki, ale i po prostu zdrowia. Ciężko będzie też budować masę mięśniową, kiedy mamy na sobie dużo tłuszczu. Nasz organizm naturalnie będzie niestety sprzyjał temu, aby gromadzić jeszcze więcej energii. 

Polecamy również: Sztuczki dające siłę: wyciskanie sztangi leżąc! CZĘŚĆ I

Czy można progresować na redukcji?

Można, ale do pewnego momentu. Później redukcja wiąże się z tym, że mamy nieco mniej energii, a ona jest niestety niezbędna dla progresu, jak i regeneracji.
Co więcej, podczas redukcji istnieje ryzyko, że złapiemy kontuzje, szczególnie wtedy, gdy będziemy chcieli mocno żyłować nasze rekordy. Pytanie tylko w jaki sposób ową progresje chcesz prowadzić. Bo jeżeli będzie to klasyczny sposób, np. z treningu na trening będziesz próbował nieco zwiększyć obciążenie, jednak będziesz bazował na zakresie np. 8-10 powtórzeń, to nie powinno być kłopotu. Jednak nie schodziłbym nisko z ruchami, powiedzmy niżej niż zakres 5 ruchów, bo będzie już to powiązane z mocnym obciążeniem układu nerwowego, który nie nadąży z regeneracją podczas redukcji. 

Czy budować dalej masę?

Jeżeli tłuszczu nazbierało się dużo, to niestety już nie ma sensu budować masy mięśniowej. Organizm nastawi się na dalsze gromadzenie tłuszczu, a trudno będzie dobudować jeszcze więcej mięśni przy obecnym środowisku hormonalnym, które przy wyższym poziomie tkanki tłuszczowej nie pracuje optymalnie. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 16 January 2021
0