SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Problem z wykonywaniem brzuszków

Witam, mam pytanie - czy to normalne że budowa mojego ciała uniemożliwia, a przynajmniej utrudnia wykonywanie brzuszków? Chodzi mi o kręg nad odcinkiem ogonowym kręgosłupa, który po wykonaniu nawet jednego brzuszka powoduje ból - podczas wykonywania brzuszka czuć że tak jakby "bezpośrednio" dotyka on podłoża.

Essenter 22 October 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przede wszystkim na początek chce, byś wiedział, że brzuszki, czyli tzw. skłony, są jednym z najgorszych ćwiczeń, jakie możemy wykonywać na brzuch. Angażują one mocno mięśnie odpowiadające za zgięcie bioder, więc brzuch tam pracuje niewiele. Jest dużo innych, lepszych możliwości na trening brzucha.

Polecam zapoznać się z artykułem dotyczącym tego, jak trenować brzuch:

Polecamy również: Jak często trenować brzuch? Najlepsze ćwiczenia na brzuch

Jeżeli chodzi o kość ogonową, tutaj musiałby obejrzeć Cię fizjoterapeuta. W warunkach prawidłowych kość ogonowa nie jest na tyle wysunięta w stronę pośladków, aby wykonywanie skłonów powodowało jej znaczący ucisk. Tutaj należałoby przyjrzeć się sylwetce pod kątem ewentualnej wady postawy, jak plecy wklęsłe, gdzie dochodzi do pogłębienia lordozy w odcinku lędźwiowym. 

O wadach postawy ciała pisałem w poniższym artykule:

Polecamy również: Jakie są i skąd się biorą wady postawy? Jak sobie z nimi radzić? 

Co robić?

Trudno nam przez Internet wydać jakąkolwiek diagnozę, dlatego najlepszą opcją będzie kontrola postawy ciała u fizjoterapeuty. Jeżeli jest to jedynie wada postawy, to będzie można ją skorygować z pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń. Co więcej, być może jest to również błaha przyczyna, jak to, że jesteś osoba bardzo szczupłą. Wiele chudych osób ma wystającą kość w obrębie kości krzyżowej i ogonowej, która bardziej podatna jest na ucisk i wtedy wystarczy np. trenować na nieco grubszej macie.  

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 25 October 2021
0