SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Problem z tylnym aktonem barku etc

Witam, mam problem od pewnego czasu w okolicy barku i łopatki. Ból wyczuwalny jest jakby pomiędzy tylnym aktonem barku, łopatką a obłym, trudno mi to opisać. Nie wiem czy to podgrzebieniowy czy nadgrzebieniowy, czy coś innego ale pobolewa od tylnej strony. Ból z tego co pamiętam prowokuje np. podciągnie szerszym nachwytem. Jakich cwiczeń unikać by nie doznać kontuzji? Jakie ćwiczenia zapobiegawcze mogę włączyć w plan? Dzięki

sssss 13 grudnia 2020
Ekspert odpowiada

Witaj.

Zaczynając od końca Twojego zapytania.
Przede wszystkim unikaj tych ćwiczeń, co prowokują ból. Ja obecnie mam problem z bólem obojczyka, gdy wykonuje klasyczne wyciskanie sztangi w leżeniu, gdy wykonuje wyciskanie na skosie dodatnim, czy też hantlami, problem bólu znika. Dlatego też nie wykonuje klasycznego WL, aby nie prowokować bólu. Jeżeli w Twoim przypadku podciąganie sprawia, że pojawia się ból, to koniecznie na jakiś czas zastąp je innym ćwiczeniem, które również pozwoli na wykonanie treningu grzbietu, ale nie wywołuje bólu. Jakie to ćwiczenie? Musisz sam sprawdzić i przetestować na sobie. 

Polecamy również: Atlas ćwiczeń - trening mięśni pleców

Co robić dalej?
Możesz spróbować popracować nad łopatkami, jak i barkami, aby poprawić ich moblność


/>
Być może konieczna jest wizyta u fizjo, aby ocenił jak pracuje bark, jak pracuje łopatka i czy nie wymaga dodatkowej mobilizacji. CO więcej, źródłem samego bólu może być np. odcinek szyjny kręgsłupa. Warto więc poszukać osoby, która oceni na żywo to, co się dzieje. 

Podsumowanie:
-wyeliminuj ćwiczenie prowokujące ból,
-poszukaj ćwiczenia, które pozwoli ci na trening grzbietu,
-w domowych warunkach, spróbuj wykonać mobilizacje stawu barkowego, jak i łopatki 
-udaj się do fizjo, aby namierzyć, co boli i żeby zająć się tym miejscem. 

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 14 grudnia 2020
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.