SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Problem z tricepsem

Przy wyciskaniu sztangi na ławce płaskiej czuje że bardzo mocno pracuje triceps lewej ręki. Domyślam się że to przez złe ustawienie ciała. Ściągam i opuszczam lopatki,ręce prowadzę w kącie ok 45 stopni,robię lekki mostek.na co jeszcze zwrócić uwagę? Dodam, że w wiosłowaniu sztanga w opadzie również lewy triceps bardzo mocno pracuje podczas gdy prawy o wiele mniej.

Pawlak 13 listopada 2020
Ekspert odpowiada

Witaj.

Odczucia związane z tym, że czujesz mocno, jak pracują tricepsy mogą być powiązane choćby z szerokością chwytu samej sztangi. Pokombinuj z tym, jak szeroko rozstawiasz dłonie na sztandze, być może musisz złapać nieco szerzej, aby ograniczyć pracę tricepsa. Co więcej, jeżeli czujesz jedną ze stron, może wynikać to np. z asymetrii siłowej. Część słabsza Twojego ciała musi mocniej pracować, aby dorównać części silniejszej. Stąd słabszy tric po jednej ze stron ciała, będzie mocniej pracował i mocniej będziesz go czul. Kolejny element to błędy techniczne, musisz zwrócić uwagę na to, czy obiema rękoma wyciskasz jednakowo. 

Musimy zadać sobie pytanie również, czy wyciskanie sztangi leżąc to jedyne i najlepsze ćwiczenie na klatkę

Polecamy również: Czy wyciskanie sztangi leżąc to najlepsze ćwiczenie na klatkę piersiową?

Nie za bardzo jednak rozumiem drugą część Twojego pytania. Jak triceps może pracować mocniej podczas wiosłowania sztangą?
podejrzewam, że pomyliłeś się i masz tutaj na myśli pracę bicepsa?
Może być to tak, jak podejrzewam, że jedna ze stron ciała po prostu jest dużo słabsza od strony przeciwnej, stąd mięśnie, które są zaangażowane w danym ruchu mocniej po prostu wykonują swoją pracę. Będzie to dotyczyło nie tylko mięśni głównych, ale również tych asystujących. Z czasem dysproporcja siłowa powinna się wyrównać, a słabsze partie ciała nie powinny być aż tak mocno odczuwalne podczas treningu.

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 13 listopada 2020
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.