SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Problem z treningiem nóg

Cześć! Mam problem związany z napinaniem mięśni nóg, a mianowicie podczas i mniej więcej godzinę po treningu nie jestem w stanie napiąć mięśni nóg, są takie jakby cięzkię. Podczas gdy robię przysiady z sztangą i kończę powtórzenie czuję dziwne uczucie w nogach, gdy chodzę na stepperze normalnie czuję jak się napinają i jak bolą nogi, a gdy robię przysiad to gdy kończę powtórzenie czuję jakby mięśnie się były ciężkie, a gdy znów robię przysiad "i jestem na dole" to jest wszystko dobrze, a gdy "wstaję' znów to samo.

Aztecc 18 May 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Z tego, co piszesz, mięśnie mocniej zaczynają pracować w dolnej fazie ruchu, co jest całkowicie normalne, gdyż po pierwsze są w pełni rozciągnięte, a po drugiej znajdują się w martwym punkcie, gdzie konieczne jest ruszenie z całym obciążeniem w przeciwnym kierunku.

W tej fazie ruchu nie jest możliwe, aby tracić napięcie mięśniowe, bo po prostu byś nie wstał z obciążeniem. 
Dlatego Twoje odczucia są bardziej Twoimi subiektywnymi odczuciami co do pracy mięśni i trudno tutaj cokolwiek napisać, bo nie ma tutaj możliwości na wytłumaczenie tego w sposób wynikający z biomechaniki ruchu itd. Problemem może być tutaj jedynie kontrola czucia mięśniowego, gdzie w momencie fazy negatywnej, gdy schodzisz z ciężarem w dół puszczasz napięcie mięśniowe i nie kontroplujesz ciężaru czwórkami i nad tym byś musiał popracować. 

Uczucie ciężkości z kolei jest normalnym zjawiskiem, gdzie dochodzi do wytworzenia się kwasu mlekowego w mięśniach, gdzie dodatkowo mamy zwiększony napływ krwi do pracującego mięśnia, jak i więcej krwi jest zatrzymanej w mięśniu. Dlatego czujemy podczas serii, jak i tuż po jej zakończeniu, jak mięśnie robią się sztywne, napompowane i potrzeba chwili odpoczynku, aby ponownie wykonać serię. 

Polecamy również: Pompa i "zakwasy" mają znaczenie dla wzrostu mięśni?


Co robić?
Być może konieczna jest praca nad techniką wykonywania powtórzeń, bardziej spowolnić powinieneś fazę negatywną, aby bardziej kontrolować ciężar. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 18 May 2021
0