SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Problem odstających żeber, czy można schować odstające żebra?

Witam, mam pytanie odnośnie sylwetki. Nigdy nie byłam bardzo szczupła, mimo wszystko zawsze zebra strasznie mi odstawały, szczególnie z lewej strony, teraz kiedy udało mi się zgubić zbędne kilogramy widać to podwójnie przez co nie jestem zadowolona ze swojej sylwetki, bo pomimo płaskiego brzucha odstają te zebra i wygląda jak bym ciągle wciągała brzuch. Czy istnieją jakieś ćwiczenia dzięki którym można chociaż trochę je "schować"?

Patixxoo 11 October 2020
Ekspert odpowiada

Witaj!

Problem odstających żeber zazwyczaj powiązany jest bezpośrednio z wadami postawy lub chorobą, która nazywa się skoliozą. Problem dotyczy odcinka piersiowego kręgosłupa, gdyż to na nim umieszczone są żebra łączące się wspólnie mostkiem i tworzące klatkę piersiową. Jednak nie zawsze problem dotyczy kolumny kręgosłupa i może być powiązany bezpośrednio z samym ukształtowaniem klatki piersiowej i żeber.

Jedną z przyczyn wad ukształtowania klatki piersiowej, są m.in. słabe mięśnie głębokie. O tym, jak je wzmacniać dowiesz się z artykułu:
https://potreningu.pl/articles/5008/miesnie-glebokie--najczesciej-zaniedbywany-element-treningu/page/2

Kiedy się obawiać?
Jak sama zauważyłaś, tylko jedna ze stron ciała jest inaczej ukształtowana. Może tutaj być pewna obawa, że problem dotyczy skoliozy odcinka piersiowego. Jednak musimy mieć na uwadze również to, że nasze ciało nie jest symetryczne i dość często lewa strona ciała mocno różni się od prawej. Być może problem nie jest tak widoczny, jak Ty to widzisz, a nieco wyolbrzymiasz kwestie żeber. Aby się o tym przekonać, najlepiej skontaktować się z fizjoterapeutą, aby przyjrzał się sylwetce i ewentualnym wadom postawy. 

Co zrobić?
-udaj się do fizjoterapeuty, aby obejrzał sylwetkę i wykluczył skoliozę i wady postawy,
-dowiedz się, czy wygląd żeber nie jest naturalną konsekwencją Twojej budowy ciała i nie jest w tym nic nienaturalnego,
-wzmacniaj mięśnie głębokie, które poprawią wygląd i postawę,
-wzmacniaj mięśnie całego ciała, aby nieco je rozbudować i zakryć odstające żebra

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 12 October 2020
0