SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Pompa miesniowa

Witam Mam problem z pompą, ćwiczę pod budowanie masy i normalnie pompa pojawią się szybko i twa długo do czasu.. aż nagle mam odpływ pompy z całego ciała. Mięśnie stają się miękkie i całkiem luźne i taki stan utrzymuje się do końca treningu, pompa już nie wraca, natomiast ja wracam z treningu sflaczały zamiast być nabity.

Remek 08 sierpnia 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Zjawisko pompy mięśniowej nie jest czynnikiem, który determinuje dobrze wykonany trening. Oznacza to, że utrzymanie "nabitych mięśni" przez cały okres treningu i po jego zakończeniu nie ma strategicznego wpływu na Twoje przyrosty. 

Polecamy również: Pompa i "zakwasy" mają znaczenie dla wzrostu mięśni?

Otóż zjawisko pompy mięśniowej to przede wszystkim zatrzymanie się krwi w mięśniach, które zaczynają być mocno wypełnione i czujemy wtedy, jak mięśnie robią się grubsze, bardziej okrągłe, widoczne są wtedy także żyły. Zjawisko to powiązane jest też z ilością wody i glikogenu, jaki mamy w organizmie. Oznacza to, że dobrze skonstruowany posiłek przed treningowy, obfitujący w węglowodany, będzie nasilał efekt pompy mięśniowej. 

Jak widzisz, jest to głównie efekt związany z zatrzymaniem krwi, wody i wypełnieniem mięśni glikogenem co oznacza, że zależny jest od wielu czynników. Tego, jak trenujesz, jaki zakres powtórzeń stosujesz oraz od tego, jak wygląda Twoje odżywianie w tym dobre nawodnienie. Dużo do powiedzenia będą mieć również elektrolity. 

To normalne, że po treningu pompa nie utrzymuje się zbyt długo, bo krew musi dostarczać tlen i związki odżywcze, aby utrzymywać optymalny poziom regeneracji po treningu.

Na treningu natomiast możemy wydłużyć efekt pompy mięśniowej, korzystając np. z no-boosterów

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 09 sierpnia 2022
0

Wielkie dzięki, uspokoiłem się.

Anonim 11 sierpnia 2022
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.