SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Podciąganie na drążku w wieku 13 lat - jak zacząć?

niemoge sie podciagnac w wieku 13 lat, czesc jestem bartek mam 13 lat 150 cm wzrostu i waze 43 kg, cwicze kalistenike od 3 miesiecy, umiem zrobic juz 20 poprawnych pompek, z pracą łopatek i wychyleniem, lecz niepotrafie sie podciagnac ani razu, jakies rady?

BarteqMordo 26 grudnia 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Nie masz się kompletnie czym martwić, bo jest to typowe, że nie masz siły na to, aby wykonać nawet jedno prawidłowe podciągnięcie.

Sam jestem przykładem, że nie potrafiłem się podciągać. Celowo napisałem, że nie potrafiłem, bo nie było to tylko powiązane z brakiem odpowiedniej siły, a  ruch wykonywałem głównie ramionami, dlatego też trudno było ciężkie ciało podciągnąć jedynie siłą ramion. Tutaj przede wszystkim poprawa strony technicznej wykonywania ruchu pomogła. 

Jak się podciągać?

Polecam zapoznać się z dwoma artykułami:

Polecamy również: Podciąganie na drążku - jak zacząć? Jak nie stanąć w miejscu?

Polecamy również: Podciąganie na drążku z gumą - jak wykonywać? Jaką gumę wybrać

W drugim artykule opisałem sposób podciągania się z gumą, który będzie rozwiązaniem na brak możliwości podciągania się własnymi siłami. Jest to doskonały sposób na to, aby popracować odpowiednio nad łopatkami, które powinny jako pierwsze brać udział w ruchu. Jeżeli będziesz startował z ruchem podciągania od ramion, bicepsów, to niestety bardzo trudno będzie wykonać prawidłowy ruch.

Najlepiej wykonywać od początku podciąganie w wersji nachwytem, co zmusi Twoje plecy do mocnej pracy, a mniej będzie angażowało bicepsy. 

Dobrym sposobem jest zaczynanie również od ćwiczenia jak odwrotne wiosłowanie, gdzie część masy ciała możesz oprzeć na podłodze i ułatwić sobie ruch. Ćwiczenie to doskonale przygotuje Cię do możliwości podciągania się w przyszłości:


Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 27 grudnia 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.