SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Początek ginekomastii

Czesc, zaczal sie u mnie chyba problem ginekomastii. Od paru dni swedzi mnie lewy sutek, gdy go sciskam czuje kulke/takie zgrubienie twarde 1.5x1.5 cm, ktore sprawia, ze sutek jest nabrzmialy i troche wysuniety do przodu. Gdy go wcisne to czuje lekki bol. Pod prawym nie mam nic. Nie pytałbym, gdyby nie fakt, ze nigdy w zyciu nic oprocz kreatyny nie bralem i problem pojawil sie dopiero teraz w wieku 27 lat. Badania w ciagu najblizszych dni pojde zrobic, ale myslicie, ze warto zaczac walczyc z tym samemu, zanim sie jeszcze rozrosnie? Nigdy wczesniej nie mialem takiego problemu Czy testosteron moze sam z siebie spasc? Czy estrogen moze sam wzrosnac? Dieta jest taka sama jaka byla 5 lat temu, trening podobnie Dzieki

giniarz 21 czerwca 2021
Ekspert odpowiada

Zacznę może niejako od końca, odpowiadając na pytania o spadek poziomu testosteronu i wzrost poziomu estradiolu. 

Poziom testosteron może oczywiście spadać samoczynnie. Najczęściej spadek poziomu testosteronu pojawia się w starszym wieku i wtedy ma związek z wygasaniem czynności życiowych męskich gonad - jąder. Oczywiście spadek poziomu testosteronu może pojawić się również w młodym wieku i wtedy ma oczywiście zupełnie inne przyczyny. Najczęstszą przyczyną jest wtedy permanentny stres, związany z przetrenowaniem, przepracowaniem, przemęczeniem lub ogólnie nerwowym trybem życia (nerwowa, odpowiedzialna praca, problemy w domu lub w szkole itp.). 

Samoczynnie może wzrastać też oczywiście poziom estrogenów. Paradoksalnie może być to związane ze wzrostem poziomu testosteronu, albowiem estradiol powstaje z testosteronu. Innymi przyczynami mogą być dysfunkcje wątroby i nadczynność tarczycy. Poziom estrogenów wzrasta również w męskim organizmie Wraz ze wzrostem poziomu tkanki tłuszczowej, albowiem tkanka tłuszczowa zawiera dużo enzymu aromatazy, przekształcającej testosteron w estradiol.

Wyczuwalny, tkliwy guzek (lub guzki) pod sutkiem jest jednym z objawów ginekomastii. Niemniej najważniejsza jest tutaj właściwa diagnostyka, tak więc bezwzględnie powinieneś zgłosić się z tym problemem do lekarza. Lekarz zadecyduje, jakie kroki powinny zostać podjęte w Twoim przypadku. Jeżeli chodzi o farmakoterapię, to w przypadku ginekomastii stosowane są zwykle leki z grupy inhibitorów aromatazy, czyli takie środki, które blokują enzym przekształcający testosteron w estradiol. Na tej drodze tego typu środki obniżają w męskim organizmie poziom estrogenów. 

Niemniej inhibitory aromatazy występują również w naturze, w tym w powszechnych roślinach konsumpcyjnych, takich jak przykładowo pomarańcze czy winogrona. Takimi naturalnymi inhibitorami aromatazy są też więc niektóre suplementy diety, takie jak apigenina, hesperydyna, resweratrol, teaflawina czy EGCG, a także ekstrakty z granatów i pestek winogron. Więcej na ten temat pisałem w tym miejscu:

https://zdrowie.sfd.pl/art/Zdrowie/Ginekomastia__przyczyny_oraz_co_może_pomóc_-a6003.html

Oczywiście tego typu produkty możesz włączyć od razu do swojego programu suplementacyjnego, niejako tymczasowo. Niemniej najważniejsza jest bowiem i konieczna wizyta u lekarza i właściwa diagnoza.    

   

Sławomir Ambroziak Farmakolog 23 czerwca 2021
1
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.