SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Po czym rozpoznać stan zapalny?

siema, zglaszam sie do was z takim pytaniem, od jakiegos czasu borykam sie z przewleklymi bolami barkow, jeden z kumpli stwierdzil, ze to moze byc stan zapalny. w jaki sposob moge to sprawdzic? wykonac jakies usg?

przemo88 29 września 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Faktycznie przewlekły ból stawów może być powiązany z ich stanem zapalnym, gdzie w wyniku działania sił przeciążeniowych stawów trudno im odpocząć i się wygoić. Przeciążenia są jedną z najczęstszych przyczyn bólów stawowych, jednak taki stan zapalny może mieć również podłoże np. bakteryjne.

Jeżeli chodzi o ogólne informacje związane ze stanem zapalnym, to odsyłam Cię do artykułu Macieja.

Polecamy również: Stan zapalny - przyczyny, objawy, leczenie

Jak sprawdzić, czy w organizmie jest stan zapalny?

Przede wszystkim wykonując badania krwi. Zazwyczaj podniesiony jest wtedy poziom OB, CRP oraz nieco rozjechana jest cała morfologia. Można dodatkowo też wykonać badanie czynnika reumatoidalnego, aby wykluczyć stan zapalny na podłożu choroby reumatoidalnej. 

O białko CRP pisze Jakub w swoim artykule, akurat odnosi się on do chorób serca, ale warto przeczytać.

Polecamy również: Testy i badania oceniające ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Jeżeli ból barków nie jest związany ze stanem zapalnym, to warto przyjrzeć się najprostszym czynnikom, które mogą powodować ból. W pierwszej kolejności będą to ewentualne wady postawy odcinka szyjnego i piersiowego, a w drugiej kolejności błędy techniczne w treningu barków i klatki piersiowej. 

Jednak jeżeli chcesz wykluczyć stan zapalny, to koniecznie trzeba będzie wykonać podstawowe badania krwi i sprawdzić co tam krew w organizmie ma do powiedzenia. 

W przypadku stanów zapalnych stawów i ich złagodzeniu dobrym pomysłem jest wykorzystanie suplementacji na bazie MSM, Boswelli, kwasów omega 3 i kolagenu.



Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 29 września 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.