SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Plan treningowy Kalistenika

Hej, wcześniej ćwiczyłem dość długo na siłowni. Teraz przerzuciłem się na kalistenike i robię od 2 miesięcy trening FWB. Zastanawiam się nad rozpoczęciem splitów. Póki co mój trening FWB wygląda tak. Pompki na poręczach (poziome) 15x~ Podciąganie na drążku 10x~ Wyciskanie żołnierskie 12-15x~ Podciąganie na biceps ( nie wiem jak się nazywa) 10x~ Wyciskanie na poręczach (pionowe) 15x~ Podciąganie nóg w zwisie 15x~ Przysiady lub wykroki 15-20 x~ Czasami dorzucę jeszcze jakieś ćwiczenie na klatkę i brzuch żeby dopompować. _________________________________________________________________ Robię wszystkie ćwiczenia 4 x po około 10-15 x. Co myślicie generalnie o moim treningu, powinienem coś zmienić ? Mogę już zacząć splity? Taka ilość powtórzeń jest odpowiednia? Jak tak to po ile serii i powtórzeń na serie powinno się robić na splitach? Z góry dzięki za pomoc ! :)

Tom 14 czerwca 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Trening kalisteniczny jest treningiem, w którym wykorzystujemy masę własną ciała na potrzeby treningowe i nie stosujemy dodatkowych obciążeń w formie hantli czy np. sztangi.

Ćwiczenia zazwyczaj dobrane są tak, aby na jednym treningu wykonywać te ruchy, które wykorzystują jak najwięcej grup mięśniowych. Oznacza to, że zazwyczaj osoby trenujące kalistenikę trenują systemem FBW. - czyli trening całego ciała. 

O tym, jak zacząć z treningiem kalistenicznym, pisałem swego czasu na łamach sfd.pl, artykuł przeczytasz poniżej

Polecamy również: Kalistenika - jak zacząć?

Jak zacząć?

Osobiście nie brałbym całkowitego rozwodu z treningiem siłowym. 
Fajnie byłoby wykonać połączenie treningu FBW i ćwiczeń kalistenicznych. Taki trening w mojej opinii byłby idealnym rozwiązaniem, szczególnie jeśli zależy Ci na sile, gibkości ciała, ale także na wyglądzie sylwetki. 

Nie bardzo rozumiem, jak chcesz trenować splitem i jednocześnie robić to w formie kalisteniki?
Split sam w sobie jest planem mocno podzielonym, gdzie środowisko siłowni stwarza nam możliwość wykonania kilku ćwiczeń na tę samą grupę mięśniową. Wolne ciężary, maszyny i wszelkiego rodzaju akcesoria treningowe dają nam swobodę komponowania planu tego typu. 

Pytanie więc, czy będziesz w stanie zaskoczyć tak poszczególne grupy mięśniowe, aby dzielić trening na formę split?
W mojej opinii w przypadku kalisteniki powinniśmy trzymać się formy FBW przynajmniej na początkowych etapach wdrażania treningu w tej formie. Z tego co się orientuje, nawet bardzo zaawansowane osoby nie wykonują ćwiczeń w formie dzielonego splitu, a trening jest złożonym schematem, który angażuje całe ciało. 

Oceniając Twój plan, na start jak najbardziej jest ok. Jeśli czujesz, że jest mało, zwiększ ilość ćwiczeń na poszczególne grupy mięśniowe.
Kieruj się zasadą, by najpierw atakować duże partie mięśniowe, jak plecy, nogi, klatkę, a w dalszej części barki i ramiona. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 15 czerwca 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.